Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... sucursala ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

sucursala ong

care sunt pasii de urmat pentru infiintarea unei sucursale , de ce acte este nevoie,trebuie inregistrata undeva ,se face vreo mentiune despre existenta ei undeva
Asociatia isi poate constitui sucursale, ca structuri teritoriale fara personalitate juridica.
Sucursalele se constituie prin hotarare a adunarii generale.
Sucursalele desfasoara activitatile date in competenta lor de catre asociatie

Sucursalele nu se inscriu in Registrul asociatiilor si fundatiilor.
Este adevarat ca in OG 26/2000 nu se precizeaza faptul ca sucursale se inregistreaza in Registrul asociatiilor si fundatiilor, insa eu le-am inregistrat mereu.

In cazul in care veti avea nevoie de un extras din Registrul asociatiilor si fundatiilor, existenta sucursalei se va mentiona numai daca a fost inregistrata.

In acest sens se va depune la Judecatoria in ca carei raza teritoriala isi are sediul social Asociatia:
- hotararea adunarii generale, se poate mentiona si persoana imputernicita sa efectueze demersurile necesare inregistrarii sucursalei;
- contractul in temeiul caruia se detine spatiul;
- fotocopie titlu de proprietate;
- taxa judiciara de timbru 19 lei;
- timbru judiciar 0.3 lei
- imputernicire, daca nu s-a mentionat o persoana in hotarere.