Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua!
Am introdus recent actiunea de divort si am parasit domiciliul impreuna cu copilul meu de 2 ani. Sotul ma ameninta cu diverse lucruri, printre care si parasirea domiciliului si cererea custodiei...zice el ca are mari sanse pentru ca am plecat de acasa cu minorul in mod nejustificat etc...mentionez ca micutul sufera de autism si este dependent de mama. Ce poate sa faca el in aceasta situatie?
ligia79, utilizator
Buna ziua, aveti vreo intrebare de adresat?
Buna ziua!

Da, as dori sa intreb cat de justificate sunt amenintarile lui...atata timp cat am depus cererea de divort mai am obligativitatea de a ramane la acelasi domiciliu pana la finalizarea divortului? Mentionez ca era imposibil sa convietuim iar copilul ar fi avut de suferit..mai ales ca are o afectiune neuropsihica.. Va multumesc anticipat!
Poate face "multe" dar "nimic"
Parasirea caminului conjugal in conditiile relatate de dvs nu reprezinta motiv pentru incredintarea minorului.