Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Iesire asociat minoritar din SA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Iesire asociat minoritar din SA

Un asociat (15%) dinntr-un SA doreste sa iasa din aceasta si sa isi retraga terenul cu care a venit in aport!
Cum se procedeaza?
Cosima a scris:

Un asociat (15%) dinntr-un SA doreste sa iasa din aceasta si sa isi retraga terenul cu care a venit in aport!
Cum se procedeaza?

Mai intai de toate, cred ca trebuie lamurit faptul daca actionarul respectiv are dreptul sa se retraga din societate.

Situatiile in care actionarul poate decide sa se retraga din societate sunt strict si limitativ prevazute de lege.

Astfel art.134 alin (1) prevede ca actionarii care nu au votat in favoarea unei hotarari a adunarii generale AU DREPTUL de a se retrage din societate si de a solicita cumpararea actiunilor lor de catre societate, NUMAI DACA respectiva hotarare a adunarii generale are ca obiect:
a) schimbarea obiectului principal de activitate;
b) mutarea sediului societatii in strainatate;
c) schimbarea formei societatii;
d) fuziunea sau divizarea societatii.

Daca nu sunt indeplinite conditiile art.134 din Legea nr.31/1990, actionarul nu se poate retrage din societate. Poate, eventual, sa cesioneze actiunile.

Prin actul constitutiv asociatul are drept de retragere daca sunt toti de acord, repet problema este terenul!
Societatea are durata de functionare 25 ani si in actul constitutiv se specifica faptul ca la incetarea SC se restituie acest teren celui care l-a constituit ca aport!
Astept raspunsuri.... e nasol!Si inca ceva art.207 alin 2 lit b respectiv
Capit soc mai poate fi redus , atunci cand reducerea nu este motivata de pierderi prin>
-restituirea catre actionari a unei cote parti din aporturi, proportionala cu reducerea capitalului social si calculata egal pt fiecare actiune sau parte sociala

Cine poate sa imi expuna un pct de vedere cu privire la interpretarea acestui art?

Daca se face act aditional de modificare a actului constitutiv, prin care sa se prevada ca un asociat poate sa se retraga din SA cu tot cu aport in natura daca ceilalti sunt de acord?
E legal ?
Si atunci in baza acestui act adt sa se faca operarile in CF?

Cosima, utilizator
Astept raspunsuri.... e nasol!Si inca ceva art.207 alin 2 lit b respectiv
Capit soc mai poate fi redus , atunci cand reducerea nu este motivata de pierderi prin>
-restituirea catre actionari a unei cote parti din aporturi, proportionala cu reducerea capitalului social si calculata egal pt fiecare actiune sau parte sociala
Cine poate sa imi expuna un pct de vedere cu privire la interpretarea acestui art?

Daca se face act aditional de modificare a actului constitutiv, prin care sa se prevada ca un asociat poate sa se retraga din SA cu tot cu aport in natura daca ceilalti sunt de acord?
E legal ?
Si atunci in baza acestui act adt sa se faca operarile in CF?

E pierdere de timp interpretatre articolelor din L31, judecatorii de la registru Bucuresti nu mai aproba micsorarea capitalului social cu aport in natura teren si nici schimbarea aportului in natura cu numerar.
Daca actionarii sunt deacord.
Eu vad ca singara solutie divizarea societatii in urma careia un SRL( cu asociat unic actionarul in cauza) va detine terenul urmand sa dizolve, lichideze, radieze societatea.
Asa cum se insista pe intrebare raspunsul este categoric nu.
Ca terenul sa revina, in natura, asociatului care l-a adus aport, implica o serie de alte hotarari si colaborarea totala a celorlati asociati, cel putin la o parte din propunerile pe care vi le voi enumera:
1. poate reveni in patrimoniul asociatului, printr-o vanzare.
2. poate reveni in patrimoniul asociatului, prin dizolvarea si lichidarea societatii, iar asociatii, toti, sa fie de acord la repartizarea bunurilor ramase din lichidare sa ii revina asociatului care l-a adus in societate.
3. printr-o divizare a societatii, acest teren sa revina societatii a carui asociat este interesat de teren.
4. poate reveni in patrimoniul asociatului cand partile sunt repuse in situatia anterioara, printr-o hotarare care sa constate nulitatea actului prin care s-a adus aportul in natura. (a nu se uita majorarea capitalului social cu aporturi in natura se face prin act aditional incheiat in forma autentica, la notar.)
In primul rand vreau sa va multumesc pt raspunsuri!
Legat de ce spuneti dvs. domnule Florin, intr-adevar exista practici diferentiate la Ofiiciile Registrului Comertului de prin tara si s-au mai si facut pe deasupra acte aditionale, prin care s-a dorit exact ce doresc eu si jud delegat de la ORC intr-un jud. a inregistrat actul iar jud din alt jud l-a respins!
S-a sunat la ORC si s-a discutat direct cu judecatoarea delegata si a spus ca se practica asa ceva,,,,ca urmare se va face acest act aditional!
Cred ca aici e o problema ff mare de interpretare si mai ales de practica!
Inca o data va multumesc !