Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas pentru copil minor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas pentru copil minor

Buna seara. Tatal meu a decedat acum 2 luni, el a lucrat aproximativ 16 ani; am un frate minor, mama mea este fara servici, ajutati-ma , va rog, cu raspunsul la o intrebare: fratele meu , minor, are dreptul la pensie dupa tata, el fiind elev? Mentionez ca in anul 2011 el nu a lucrat si nici somaj nu a luat iar varsta la care el a decedat era de 53 ani. Mama mea a fost la casa de pensii din Galati si i s-a spus ca nu primeste nimic deoarece tatal meu nu avea 25 ani de munca. Fratele meu are 17 ani neimpliniti si este la scoala. Ajutati-ma va rog, si daca se poate indrumati-ma unde sa merg. In speranta ca ma ve-ti ajuta, va multumesc anticipat!

Art. 83. — Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.
Nu inteleg de ce face referire la 25 de ani de munca/stagiu cand stagiul minim este de 15 ani. Acest stagiu minim ii da dreptul la pensia de urmas fratelui dv. pe perioada cat urmeaza o institutie de invatamant dar nu mai mult de varsta de 26 ani.
Si mama are dreptul pe o perioada de 6 luni urmand ca la indeplinirea varstei de pensionare sa beneficieze de pensie de urmas (art.85 si urmatoarele din legea 263/2010 si art.65-68 din Hg257/2011).
ContSters42179, utilizator
pneagu a scris:
Art. 83. ? Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.
Nu inteleg de ce face referire la 25 de ani de munca/stagiu cand stagiul minim este de 15 ani. Acest stagiu minim ii da dreptul la pensia de urmas fratelui dv. pe perioada cat urmeaza o institutie de invatamant dar nu mai mult de varsta de 26 ani.
Si mama are dreptul pe o perioada de 6 luni urmand ca la indeplinirea varstei de pensionare sa beneficieze de pensie de urmas (art.85 si urmatoarele din legea 263/2010 si art.65-68 din Hg257/2011).

:) Nu, nu este asa, si o sa incerc sa explic in amanunt.

Nici copilul si nici sotia supravietuitoare nu au dreptul sa beneficieze de pensie de urmas daca, la data decesului, sustinatorul decedat nu era pensionar sau nu indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

Din mesaj rezulta ca tatal utilizatorului nu era pensionar la data decesului. Pentru a vedea daca acesta indeplinea conditiile pentru obtinerea unei categorii de pensie, trebuie verificate conditiile de varsta si stagiu prevazute de Legea nr. 263/2010, astfel:

1. In privinta pensiei pentru limita de varsta, sustinatorul decedat trebuia sa fi implinit varsta standard de pensionare si sa fi realizat stagiul minim de cotizare pana la data decesului si, din diverse motive, sa nu fi iesit la pensie. Nu este cazul tatalui utilizatorului, care avea 53 de ani cand a decedat, varsta standard de pensionare a acestuia fiind de 65 de ani.

2. In cazul pensiei anticipate partiale, la data decesului, sustinatorul decedat trebuia sa mai aiba 5 ani pana la implinirea varstei standard de pensionare si sa fi realizat stagiul complet de cotizare. Din nou, nu este cazul tatalui utilizatorului, care putea beneficia de aceasta categorie de pensie la 60 de ani, cu conditia realizarii stagiului complet de cotizare de 35 de ani.

3. In cazul pensiei anticipate, la data decesului, sustinatorul decedat trebuia sa mai aiba 5 ani pana la implinirea varstei standard de pensionare si sa fi depasit cu 8 ani stagiul complet de cotizare. Nu este cazul tatalui utilizatorului, care putea beneficia de aceasta categorie de pensie la 60 de ani, cu conditia realizarii unui stagiu de 43 de ani.

4. In privinta pensiei de invaliditate, sustinatorul decedat trebuia sa realizeze, pana la data decesului, stagiul de cotizare necesar prevazut la art. 73 din Legea nr. 263/2010. Prin urmare tatal utilizatorului trebuia sa fi realizat, pana la 53 de ani, un stagiu de 25 de ani pentru a indeplini conditiile pentru obtinerea unei pensii de invaliditate, stagiu pe care nu l-a realizat.

Concluzie: Raspunsul casei de pensii este corect si legal: conditia esentiala prevazuta la art. 83 din Legea nr. 263/2010 nu este indeplinita, deci sotia supravietuitoare si copilul nu pot beneficia de pensie de urmas.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

a lucrat aproximativ 16 ani

Daca avea stagiul minim de 15 ani inseamna ca indeplinea conditia de stagiu. Cred ca nu avea acest stadiu (stagiul militar ca stagiu asimilat nu se ia in calcul) si de aceia a primit raspunsul negativ.
@Gabriela Pintea :
Conditia de varsta nu mai poate fi indeplinita datorita decesului, asta este clar pentru amandoi.
Sa inteleg de la dv. ca in cazul celor ce au decedat mai de timpuriu (40-59 ani, dar aveau stagiul minim de cotizare) si copiii lor au primit sau primesc pensie de urmas s-a comis o ilegalitate?
Ar insemna ca numai urmasii sustinatorilor-asigurati decedati la o varsta trecuta de 60 de ani sa beneficieze de pensie de urmas, lucru oarecum imposibil fiindca acestia au copii majori si poate la randul lor cu copii.
ContSters42179, utilizator
pneagu a scris:
Daca avea stagiul minim de 15 ani inseamna ca indeplinea conditia de stagiu. Cred ca nu avea acest stadiu (stagiul militar ca stagiu asimilat nu se ia in calcul) si de aceia a primit raspunsul negativ.

A primit raspuns negativ pentru ca nu indeplinea conditiile prevazute de Legea nr. 263/2010 pentru obtinerea unei categorii de pensie. In art. 83 din Legea nr. 263/2010 nu scrie "pensia de urmas se cuvine (...) daca sustinatorul decedat era pensionar sau realizase stagiul minim de cotizare", ci "pensia de urmas se cuvine (...) daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii".

A indeplini conditiile pentru obtinerea unei pensii nu inseamna a realiza stagiul minim de cotizare, asa cum gresit interpretati, ci inseamna a indeplini si celelalte conditii prevazute in Legea nr. 263/2010, astfel:
-in cazul pensiei pentru limita de varsta, conditiile prevazute la art. 52 si urm. din Legea nr. 263/2010, in functie de cazul concret;
-in cazul pensiei anticipate, conditiile prevazute la art. 62 si urm. din Legea nr. 263/2010, in functie de cazul concret;
-in cazul pensiei anticipate partiale, conditiile prevazute la art. 65 si urm. din Legea nr. 263/2010, in functie de cazul concret;
-in cazul pensiei de invaliditate, conditiile prevazute la art. 68 si urm. din Legea nr. 263/2010, in functie de cazul concret.

pneagu a scris:
Conditia de varsta nu mai poate fi indeplinita datorita decesului, asta este clar pentru amandoi.

Conditia de varsta trebuie sa fie indeplinita la data decesului.

pneagu a scris:
Sa inteleg de la dv. ca in cazul celor ce au decedat mai de timpuriu (40-59 ani, dar aveau stagiul minim de cotizare) si copiii lor au primit sau primesc pensie de urmas s-a comis o ilegalitate?

Nu am vazut niciun dosar in care casa de pensii sa fi emis decizie de pensie de urmas numai pe criteriul "sustinatorul decedat a realizat stagiul minim de cotizare". Chiar daca vi se pare absolut imposibil in cazul angajatilor din sistemul bugetar, asemenea incalcari grosolane ale prevederilor legale nu exista.

Eu n-am scris, in mesajul anterior, ca tatal utilizatorului trebuia sa aiba minim 60 de ani la data decesului. Am incercat sa explic, fara succes se pare, ce inseamna a indeplini conditiile pentru obtinerea unei pensii. In mod evident ca, in cazul persoanelor care au lucrat in grupa I sau in grupa II de munca ori in conditii deosebite sau speciale, varsta standard de pensionare se reduce corespunzator acelor perioade, insa utilizatorul nu a precizat ca tatal lui ar fi lucrat in grupe de munca sau in conditii deosebite sau speciale.

pneagu a scris:
Ar insemna ca numai urmasii sustinatorilor-asigurati decedati la o varsta trecuta de 60 de ani sa beneficieze de pensie de urmas, lucru oarecum imposibil fiindca acestia au copii majori si poate la randul lor cu copii.

Concluzia dvs. este gresita in cazul sustinatorilor decedati care, la data decesului, indeplineau conditiile prevazute de Legea nr. 263/2010 pentru obtinerea unei pensii de invaliditate sau pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare pentru perioadele lucrate in grupe de munca sau in conditii deosebite ori speciale.

pneagu a scris:
Nu inteleg de ce face referire la 25 de ani de munca/stagiu cand stagiul minim este de 15 ani. Acest stagiu minim ii da dreptul la pensia de urmas(...)

Va rog sa aveti amabilitatea sa precizati prevederea legala potrivit careia copilul si sotia supravietuitoare au dreptul la pensie de urmas pe criteriul "sustinatorul decedat a realizat stagiul minim de cotizare". Multumesc.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va rog sa aveti amabilitatea sa precizati prevederea legala potrivit careia copilul si sotia supravietuitoare au dreptul la pensie de urmas pe criteriul "sustinatorul decedat a realizat stagiul minim de cotizare". Multumesc.

Cu respectu ce vi-l port, fac precizarea ca nu m-am referit la pensia de urmas pentru sotul supravietuitor.
In rest va respect opinia desi (iertat sa fiu) nu o impartasesc sustinut fiind de pensiile de urmas pentru copii care sunt in plata actualmente desii parintii lor nu indeplineau conditiile de varsta la data decesului dar si de dosarele de pensie de urmas facute si depuse in numele copiilor unor colegi decedati de timpuriu. Sigur, ei indeplineau conditiile de obtinere a unei pensii de invaliditate daca nu survenea decesul. Oricare ar fi opinia noastra in final exista institutie care solutioneaza situatia.