Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Copyright imagini preluate de pe internet
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Copyright imagini preluate de pe internet

Buna seara!

Pe site-ul pe care-l detin am creat cateva bannere, iar la unele dintre ele am folosit imagini pe care le-am gasit in cautarile din google.

Recent, am primit o notificare de la o firma romaneasca, reprezentanta (editat), prin care am fost informat ca trebuie sa achizitionez licenta pentru una dintre fotografiile de pe site. De asemenea, mi s-a spus in felul urmator: ?Este important de reţinut că licentierea in vederea utilizarii imaginii identificate este necesară, chiar şi în cazul în care imaginea este îndepărtata de pe site-ul dvs?.

In cel mult 24 de ore eu am scos imaginea de pe site.

Ma puteti ajuta cu vreun sfat in aceasta problema? Ar trebui sa mai achit ceva? Exista riscuri in aceasta situatie? Firma este infiintata de mine si sunt singur, nu am angajati, de unde rezulta si ca firma este mica si nu dispune de capital in cazul unui proces. Licenta pentru aceasta poza ar costa cam 300 de euro.

Va multumesc!
Iuliana Cermak, Avocat
Multumesc!