Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de hrana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de hrana

Doresc sa stiu care este actul normativ prin care salariatii unei primarii pot primi indemnizatie de hrana
Potrivit Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, salariaţii din cadrul societăţilor comerciale, regiilor autonome şi din sectorul bugetar ( deci si din cadrul primariilor), precum şi din cadru! unităţilor cooperatiste şi al celorlalte persoane juridice sau fizice care încadrează personal prin încheierea unui contract individual de muncă pot primi o alocaţie individuală de hrană, acordată sub forma tichetelor de masă, suportată integral, pe costuri, de către angajator.
ma interesa acordarea unei indemnizatii de hrana sub forma de bani nu de tichete de masa
Am inteles ca nu se mai acorda ticgete de masa personalului din administratia publica
Din cate stiu este singura lege care reglementeaza acest aspect. Dvs. fiind functionar public, cheltuind bani publici, statul poate acorda sau interzice acordarea acestora.