avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... POATE LUA O PFA SAU I.I. TICHETE DE MASA?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

POATE LUA O PFA SAU I.I. TICHETE DE MASA?

Exista vreo varianta?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Georgeta Anghel (Rusu) , Avocat 19:48, 9 Octombrie 2009
Potrivit legii nr.142/1998 prvind tichetele de masa, actualizata:
ART. 1
(1) Salariaţii din cadrul societăţilor comerciale, regiilor autonome şi din sectorul bugetar, precum şi din cadrul unităţilor cooperatiste şi al celorlalte persoane juridice sau fizice care încadrează personal prin încheierea unui contract individual de munca, denumite în continuare angajator, pot primi o alocatie individuală de hrana, acordată sub forma tichetelor de masa, suportată integral pe costuri de angajator.

Prin urmare, acordarea tichetelor de masa este conditionata de existenta contractului individual de munca al beneficiarului.

Conform legii 142/1998 art. 1..pot lua tichete de masa
(1) Salariaţii din cadrul societăţilor comerciale, regiilor autonome şi
din sectorul bugetar, precum şi din cadrul unităţilor cooperatiste şi al
celorlalte persoane juridice sau fizice care încadrează personal prin
încheierea unui contract individual de munca, denumite în continuare
angajator, pot primi o alocatie individuală de hrana, acordată sub forma
tichetelor de masa, suportată integral pe costuri de angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare tichete de masa emaio emaio Buna ziua. As dori sa stiu si eu ce conditii trebuie sa indeplineasca o firma pentru a acorda tichete de masa angajatilor. Am citi legea 142/1998 - Legea ... (vezi toată discuția)
Bonuri de masa mihaiapostoiu mihaiapostoiu am si eu o mica intrebare. dupa codul muncii sunt obligatorii bonurile de masa si daca da va rog sa-mi spuneti si mie legea si art. care reglementeaza acest ... (vezi toată discuția)
Neacordare de drepturi salariale Eva57 Eva57 Asi dori sa stiu daca Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa este valabila si daca societatile comerciale care realizeaza profit sunt obligate sa ... (vezi toată discuția)