Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... POATE LUA O PFA SAU I.I. TICHETE DE MASA?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

POATE LUA O PFA SAU I.I. TICHETE DE MASA?

Exista vreo varianta?

Multumesc!
Potrivit legii nr.142/1998 prvind tichetele de masa, actualizata:
ART. 1
(1) Salariaţii din cadrul societăţilor comerciale, regiilor autonome şi din sectorul bugetar, precum şi din cadrul unităţilor cooperatiste şi al celorlalte persoane juridice sau fizice care încadrează personal prin încheierea unui contract individual de munca, denumite în continuare angajator, pot primi o alocatie individuală de hrana, acordată sub forma tichetelor de masa, suportată integral pe costuri de angajator.

Prin urmare, acordarea tichetelor de masa este conditionata de existenta contractului individual de munca al beneficiarului.

Conform legii 142/1998 art. 1..pot lua tichete de masa
(1) Salariaţii din cadrul societăţilor comerciale, regiilor autonome şi
din sectorul bugetar, precum şi din cadrul unităţilor cooperatiste şi al
celorlalte persoane juridice sau fizice care încadrează personal prin
încheierea unui contract individual de munca, denumite în continuare
angajator, pot primi o alocatie individuală de hrana, acordată sub forma
tichetelor de masa, suportată integral pe costuri de angajator.