Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii-zilierii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii-zilierii

Buna ziua.As dori sa stiu daca exista vreo reglementare in noul Cod al Muncii privind munca cu zilierii si daca este aplicabil pentru sectorul constructii.Va multumesc!
O activitate poate fi prestata de zilieri daca sunt indeplinite in mod cumulativ urmatoarele conditii:

- pentru prestarea activitatii sa nu fie necesara o calificare;
- activitatea sa aiba caracter ocazional;
- activitatea sa fie prestata in domeniile prevazute la art.11, adica
a) agricultura;
b) vanatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de intretinere si curatenie.
Deci, nu in constructii.
Insa, puteti incerca sa beneficiati de serviciile unui zilier sub pretextul ca faceti 'Curatenie generala" pe santier, de exemplu, la terminarea lucrarilor.

Dati-mi va rog mai multe detalii.art 11 de unde?unde pot gasi formalitatile de angajare ?
Este vorba despre art.11 din legea nr.52/2011 ... Raportul dintre zilier si beneficiar se stabileste fara incheierea unui contract de munca.

legea o gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/art...

normele de aplicare a legii
[ link extern ]
Multumesc frumos!O seara buna!