avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii-zilierii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii-zilierii

Buna ziua.As dori sa stiu daca exista vreo reglementare in noul Cod al Muncii privind munca cu zilierii si daca este aplicabil pentru sectorul constructii.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: simonia80 , utilizator 19:42, 22 Septembrie 2011
O activitate poate fi prestata de zilieri daca sunt indeplinite in mod cumulativ urmatoarele conditii:

- pentru prestarea activitatii sa nu fie necesara o calificare;
- activitatea sa aiba caracter ocazional;
- activitatea sa fie prestata in domeniile prevazute la art.11, adica
a) agricultura;
b) vanatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de intretinere si curatenie.
Deci, nu in constructii.
Insa, puteti incerca sa beneficiati de serviciile unui zilier sub pretextul ca faceti 'Curatenie generala" pe santier, de exemplu, la terminarea lucrarilor.

Dati-mi va rog mai multe detalii.art 11 de unde?unde pot gasi formalitatile de angajare ?
Este vorba despre art.11 din legea nr.52/2011 ... Raportul dintre zilier si beneficiar se stabileste fara incheierea unui contract de munca.

legea o gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/art...

normele de aplicare a legii
[ link extern ]
Multumesc frumos!O seara buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa angajez zilier lidiao lidiao Buna ziua, as dori sa stiu daca in constructii pot angaja zilier, am citit ca nu se poate, nici macar sa-mi sape santuri? (vezi toată discuția)
Zilierii roxanag roxanag Buna ziua, O firma de cercertare si sondaje de piate,poate incadra persoanele pe care acestia le folosesc pentru culegerea datelor .Ce parere aveti ?Eu ma ... (vezi toată discuția)