Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA este sau nu achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

este sau nu achizitie intracomunitara

buna ziua
va rog sa ma ajutati cu un raspunsla intrebarea:
daca platesc o publicitate pe google si primesc factura de la "Google Ireland Ltd", in inregistrarea ei contabilitate este o prestare de servicii intracomunitara ce trebuie declarata in "declaratia 390"?
Va multumesc
Da.Trebuie depusa D 390.
Veti trece la perioada fiscala din punct de vedere tva-lunar.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Si declarata suma si in decontul de TVA, declaratia 300.
Daca inca nu ati depasit 10000 EUR cu operatiuni intracomunitare, inca nu e cazul sa va agitati.

Succes!
fplopeanu a scris:

Daca inca nu ati depasit 10000 EUR cu operatiuni intracomunitare, inca nu e cazul sa va agitati.

Succes!

Daca depaseste 10.000 Eur cu operatiuni intracomunitare ce se intampla?
simonaoprica a scris:

Da.Trebuie depusa D 390.
Veti trece la perioada fiscala din punct de vedere tva-lunar.

achizitia intracomunitara de servicii nu schimba perioada fiscala.