Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA este sau nu achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

este sau nu achizitie intracomunitara

buna ziua
va rog sa ma ajutati cu un raspunsla intrebarea:
daca platesc o publicitate pe google si primesc factura de la "Google Ireland Ltd", in inregistrarea ei contabilitate este o prestare de servicii intracomunitara ce trebuie declarata in "declaratia 390"?
Va multumesc
fplopeanu a scris:

Multumesc pentru observatie.
Sa inteleg ca, daca am un SRL neplatitor de TVA si merg la un seminar contra cost in strainatate, va trebui in prealabil sa ma inscriu in ROI si sa depun trimestrial declaratia 390 privind TVA?

participarea la semniarii comporta doua analize distincte si anume:

1. daca participarea la seminar se face numai in baza unei inregistrari in prealabil in baza de date a prestatorului, atunci serviciul se inscrie la regula generala de la art. 133, alin 2 cod fiscal si presupune inregistrarea in scopuri tva intracomunitar, inscrierea in roi si depunerea decl. 390

2. daca accesul la seminar se face in schimbul unui bilet sau taxe, fara inregistrarea in prealabil a participantilor, atunci serviciul se inscrie la execptiile de la art. 133, alin 7, lit. b) si nu presupune inregistrarea in scopuri tva intracomunitar, inscrierea in roi si depunerea decl. 390.

În sensul art. 133 alin. (7) lit. b) din Codul fiscal:
a) acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, științifice, educaționale, de divertisment sau la alte evenimente similare cuprinde servicii constând în acordarea dreptului de intrare la un eveniment, în schimbul unui bilet sau al unei taxe. Numai serviciile care au drept caracteristică esențială garantarea unui astfel de drept de intrare sunt privite ca acces la un eveniment;
b) conceptul de acces la un eveniment cuprinde următoarele servicii, fără a se limita la acestea:
1. acordarea dreptului de intrare la spectacole, piese de teatru, reprezentații de circ, parcuri de distracții, concerte, târguri, expoziții și alte evenimente similare, inclusiv pe bază de abonamente;
2. acordarea dreptului de intrare la evenimente sportive, precum meciuri sau competiții, inclusiv pe bază de abonamente;
3. acordarea dreptului de intrare la evenimente educaționale sau științifice, precum conferințe sau seminare, altele decât cele prevăzute la lit. c) pct.1;
c) conceptul de acces la un eveniment nu cuprinde operațiuni precum:
1. participarea la conferințe și seminare pentru care accesul este acordat/permis numai pe baza înregistrării în prealabil a participanților
;
2. utilizarea unor facilități precum cele oferite de o sală de gimnastică sau alte facilități similare, în schimbul unei cotizații de membru.
Va multumesc tuturor!
F. Plopeanu