Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Contestare amenda RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Contestare amenda RCA

Am si si eu o problema, daca ma puteti ajuta cu un sfat:

Am mers cu masina unui amic si din graba am uitat sa verific actele, prin Gheorgeni ma oprit un tablagiu, a vazut ca rca-ul a expirat si mia luat numerele, talonu si amenda 2000 ron#-o. In timp ce imi completa procesu verbal, am sunat un amic care mi-a platit rca-ul si la 10 min dupa ce a plecat echipaju am primit prin fax copie a asigurarii, am ajuns aprox la 30 min dupa ce au plecat ei la sediu pol. sa le prezint copia pt a lua actele, dar au zis ca deja le-au pus la posta:sorry:, am plecat la judecatorie pt a depune contestatie, am completat cererea dar functionara mia zis ca nu poate primii contestatia pt ca nu e scrisa la calculator.Am luat trenul si am plecat acasa, dati-mi un sfat ce sa fac, cum sa procedez, mias dori macar amenda sa mio reduca sa imi dea minim

ps: am fost sanctionat pt: "fapta savarsita este prevazuta la art 48 din legea 136/1995 si sanctionata de art 64"
lameru, utilizator
E aiurea tare ce imi zici, daca la mine pe proces zice 2000, cum sa platesc jumate din 1000?
Polita e valida, pt ca nu e greu sa stai 5minute pe tel sa dai cateva nume si cateva serii...
In fine, eu nu am inteles nimic din toate reply, idea de baza e daca pot face contestatie la amenda acea maxima sa o scad cumva la 1000 si din 1000 sa platesc 500 in 48h....
Vi s-a precizat clar ca daca va prezentati in 48 de ore puteti plati doar jumatate din minim, adica doar 500 de lei.
lameru a scris:

E aiurea tare ce imi zici, daca la mine pe proces zice 2000, cum sa platesc jumate din 1000?
Polita e valida, pt ca nu e greu sa stai 5minute pe tel sa dai cateva nume si cateva serii...
In fine, eu nu am inteles nimic din toate reply, idea de baza e daca pot face contestatie la amenda acea maxima sa o scad cumva la 1000 si din 1000 sa platesc 500 in 48h....

Aiurea este ca ati pierdut timpul cu dialogari stupide, in loc sa platiti amenda asa cum ati fost sfatuit in termen de 48 ore, pentru incalcarea:

ARTICOLUL 48
Persoanele fizice si cele juridice, care detin autovehicule supuse inmatricularii in Romania, sint obligate sa le asigure pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de autovehicule pe teritoriul Romaniei.

Cuantumul amenzii este:

Art. 64. - Incalcarea de catre persoanele fizice sau juridice a obligatiei de asigurare prevazute la art. 48 si 56 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 10.000.000 lei la 20.000.000 lei si cu retinerea certificatului de inmatriculare a vehiculului, pana la prezentarea documentului privind incheierea asigurarii.
Constatarea si aplicarea acestora se fac de catre personalul Politiei.
Ca urmare, ramane sa platiti amenda integral si ati pierdut ocazia sa beneficiati de reducere. conform OG 2/2001:

Art. 68. - Contraventiilor prevazute la art. 63 si 64 le sunt aplicabile dispozitiile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile ulterioare, in masura in care acestea nu sunt contrare prevederilor prezentei legi.

nucu$, utilizator
Pai cum sa platesc 500 daca la mine pe proces scrie 2000, in cel mai bun caz trebuia sa platesc 1000 in 48, oricum va multumesc pt timpu acordat, o seara buna.
lameru a scris:

[
pai pe proces am 2000(care e maximu), asta inseamna sa platesc 1000 in 48?
daca fac contestatie sa cer minim pt ca sunt sarac si ca am cazieru auto curat, motive de genu asta, nu miar putea da minim, adik 1000 si in 48 sa platesc 500? mai mult as prefera asa...

Vi s-a aplicat o amenda de 2000 lei ceea ce valoarea maxima a amenzii. Daca platiti in termen de 48 de ore platiti jumatate din minimul amenzii, adica jumatate din 1000 lei (500 lei)