avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Medierea, o profesie de viitor ?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Medierea, o profesie de viitor ?

Sunt convinsa ca din ce in ce mai multe persoane, sunt interesate in a practica aceasta profesie, dar ma intreb, oare chiar este o profesie de viitor ???
Si inca ceva ... cum pote deveni mediator, o persoana care nu are nici o legatura cu domeniul juridic (si aici ma refer la absolvirea unei facultati de drept) ??? Aceste cursuri de mediere, care sunt de foarte scurta durata si costa o groaza de bani, chiar ne pot forma profesional, astfel incat cel care isi ia atestatul sa fie apt de a media ??? mmm ... nu prea cred... Eu cred ca cei care castiga din aceasta afacere sunt doar cei care organizeaza astfel de cursuri !
Dle Sagatz, Apreciez (sincer) postarea dv. referitor topic, dar:
- nu inteleg de ce sunteti sceptic ?
-aveti dreptate, elementele de nautate sperie si conduc la reactii adverse
-dar LEGEA ESTE LEGE, in acest sens, putem avea pareri pro/contra, dar legea trebuie aplicata, chiar daca nu ne place.
- referitor la nr. cursanti aveti dreptate:MULTI VENITI, PUTINI ALESI.
Cred ca ttitlul corect ar fi: " Cine se sperie de mediere si...DE Ce?
Nu se sperie nimeni de mediere.
Poate fi refuzata si atata tot.

Daca exista un mediator cu atata putere de convingere incat sa convinga un om sa renunte la drepturile sale voi merge acolo ca sa nu ma mai judeca si sa castig procesul fara efort.
Pana astazi nu am auzit de asa ceva...dar...cei care sustin medierea ca fiind ceva incredibil imi pot recomanda un mediator asa cum as dori ca sa nu mai pierd timpul cu judecata desi as obtine acelasi lucru si daca m-as judeca.
Ar fi o economie de energie si pentru mine si pentru orice avocat care s-ar afla in aceeasi situatie...daca ar exista un mediator atat de teribil...
Eu cred ca aici tu intelegi un pic gresit problema!

Nu se pune problema de a convinge pe cineva sa renunte la dreptul lui, ci de a convinge cealalta parte ca nu are dreptate.

... si de altfel, cred ca menirea mediatorului este de a media un conflict si nu de a face o munca de convingere...
Eu cred ca inteleg foarte bine.
Si instanta poate sa ajute in acest sens daca partea se afla intr-o deruta totala.
Ori invoca vreo exceptie din oficiu ori anunta partea ce prevede legea.

Si avocatul partii care nu are drept il poate anunta ca nu are drept.
La fel si avocatul partii contrare...si acesta ii poate chiar recomanda sa consulte un avocat pentru a intelege ca nu are drept...

In concluzie, eu inteleg foarte bine si ajung sa ma intreb daca ati inteles dvs...
Dle Avocat_,
Referitor mediere am mai polemizat. Este dreptul dvs. sa nu credeti in mediere, dar:
- rog sa explicati, de unde pana unde un mediator poate (si cum) convinge un justitiabil sa renunte la drepturile sale??
- de unde ati tras aceasta concluzie (complet eronata)???
Prin aceasta fraza, se vede ca nu ati studiat Legea 192/2006 si nu ati inteles (sau nu vreti) care este rolul medierii.
Mediatorul, poate face partile sa se inteleaga , sa ajunga la un limbaj comun.
Dar, (este o victorie) ati inteles foarte bine ca medierea poate fi si....refuzata.
De asemeni, consider ca LEGEA este LEGE si trebuie aplicata, vrem nu vrem, ne place nu ne place!

Alte discuții în legătură

Promovarea medierii – o problema a sistemului sau a profesionistului ? Mediator_Bucuresti Mediator_Bucuresti Dupa mai multi ani in care medierea se prezinta drept o profesie de viitor si nu una de actualitate, fiecare dintre noi ne dorim ca medierea sa fie cu ... (vezi toată discuția)
Medierea conflictelor in civil tatu  tudor  2007 tatu tudor 2007 In mare parte conflictele din civil si nu numai, se pot rezolva pe cale amiabila,prin mediere. Sunt dispusi avocatii sa conlucreze cu mediatorii ,avand in ... (vezi toată discuția)
Medierea: farsa? modalitate de imbogatire? sau o alternativa viabila? Mihai Tomescu Mihai Tomescu Se discuta din ce in ce mai mult de mediere. Cu ce scop a fost introdusa? Parerea mea este ca e cea mai mare pacaleala a ultimilor ani.Vad cum avocati (care ... (vezi toată discuția)