Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... renunt pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

renunt pensie

buna ziua,as dori sa mi spuneti care ar fi procedura ptr a renunta la pensia de boala si reinceperea activitatii in campul muncii,trebuie spus acest lucru cu pensia atunci cand trebuie sa ma prezint la interviu? multumesc
Depinde de ce tip de pensie de boala beneficiati (daca va da sau nu dreptul sa lucrati si in ce conditii).
Indiferent de tipul acesteia trebuie anuntat angajatorul.
lalisa a scris:

buna ziua,as dori sa mi spuneti care ar fi procedura ptr a renunta la pensia de boala si reinceperea activitatii in campul muncii,trebuie spus acest lucru cu pensia atunci cand trebuie sa ma prezint la interviu? multumesc

Trebuie sa mergeti la Casa Judeteana de Pensii de care apartineti si sa depuneti o cerere de suspendare a platii pensiei , intrucat va angajati ... daca sunteti pensionar de gradul III de invaliditate , atunci aveti dreptul sa munciti 4 ore/zi fara sa renuntati la pensie.

multumesc frumos e gradul 2
In general, cei de gardul I si II nu mai au capacitate de munca ... inseamna ca trebuie sa mergeti la comisie si sa va retraga gradul de invaliditate, intrucat dvs aveti o decizie medicala de incadrare in gradul II de invaliditate.