Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Comert triunghiular cu doua state membre cand statul ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Comert triunghiular cu doua state membre cand statul membru de livrare este acelasi cu cu statul membru al vanzatorului-tva

Un operator economic A1 din Romania vinde bunuri unui operator economic B din Bulgaria dar locul livrarii este un operator A2 din Romania.Bunurile nu traverseaza frontiera nationala a Romaniei.Factura este emisa de catre operatorul A1 din Romania catre operatorul B din Bulgaria.
In acest caz operatorul A1 din Romania plateste TVA?
Va multumesc!
Va rog sa-ma indrumati spre un articolul din codul fiscal roman care prevede procedura de rambursare TVA platit intr-o astfel de speta. M-ar ajuta in sensul ca legislatia TVA este relativ armonizata in UE. Cu stima
pct. 49^1 din normele de aplicare ale art. 147^2 cod fiscal.