avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Cerere de oferte
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Cerere de oferte

Buna ziua,

Are voie o autoritate contractanta sa vina cu modificari la fisa de date a achizitiei, cerand un certificat in plus, cu doua zile inainte de data depunerii ofertelor?
Ce articole din legislatia achizitiilor publice sunt aplicabile in masura in care este vorba de o cerere de oferte?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters15910 , utilizator 08:56, 1 Octombrie 2011
-conditiile de calificare nu se modifica decat prin erata la anuntul de participare care se poate modifica/publica cu max 3 zi inainte de data deschiderii ofertelor. (la ANEREMAP se trimit eratele cu 7 zile inainte deoarece dureaza pana se publica)
-clarificarile se publica, de regula cu cel putin 6 zile inainte de deschiderea ofertelor
- cerere oferta art 124 OUG 34/2006
popa vasile a scris:

-conditiile de calificare nu se modifica decat prin erata la anuntul de participare care se poate modifica/publica cu max 3 zi inainte de data deschiderii ofertelor. (la ANEREMAP se trimit eratele cu 7 zile inainte deoarece dureaza pana se publica)
-clarificarile se publica, de regula cu cel putin 6 zile inainte de deschiderea ofertelor
- cerere oferta art 124 OUG 34/2006


erata ANRMAP
Multumesc frumos pentru raspuns. Am gasit si articolul care face referire la erata. Imi este de mare ajutor raspunsul dvs.
Pentru cererea de oferta exista invitatia de participare, la licitatia deschisa apare anuntul de participare, respectiv la aceasta procedura din urma se poate proceda la publicarea unui anunt de tip erata. In ceea ce priveste clarificarile, a se vedea art. 78 din OUG nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare.Modificarea fisei de date a achizitiei, cu 2 zile inainte de deschiderea ofertelor, este o masura restrictiva si abuziva, incalcand principiile art. 2 din actul normaitiv mai sus indicat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire termen la procedura lansata deja in seap 1ppp 1ppp Am lansata o procedura in Seap (Licitatie deschisa- 53 zile) si nu am nici o solicitare de clarificari. Licitatia are termen pe 19.03. si a si dori sa ... (vezi toată discuția)
Cerere de oferta servicii in cadrul proiect posdru (partener autoritate publica) carmenbucur carmenbucur Suntem o institutie publica, partenera in cadrul unui proiect Posdru. Trebuiesc achizitionate servicii formare profesionala din anexa 2B in val>30 000 ... (vezi toată discuția)
Anulare procedura "cerere de oferta" caty33 caty33 Am publicat un anunt de \"cerere oferta\" , la licitatie s-a prezentat decat un candidat asa ca procedura a fost anulata, In conformitate cu prevederile OUG ... (vezi toată discuția)