Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare RCA pe 1 luna
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare RCA pe 1 luna

Buna-ziua!
Sunt agent de asigurare si am facut o asigurare pt o luna la o dacie ca nu a avut omul bani de mai mult.Asigurarea am facut-o la Carpatica. Respectivul a facut accident si Carpatica spune ca asigurarea nu este valabila, ca trebuia facuta pt 1 luna doar la autoturismele cu nr rosii.
Totusi sistemul m-a lasat sa fac aceasta asigurare.
Nu puteti da vina pe sistem,parerea mea.
Totusi,asigurarea este valabila din punct de vedere al despagubirii.Societatea de asigurare trebuie sa isi asume erorile celor care intermediaza asigurari in numele sau.Trebuie sa acorde despagubirea avand apoi dreptul de a recupera suma platita de la persoana care a gresit.Pe acolo au gresit mai multi....

Legislatia in domeniu prevede ca RCA pe 30 zile se poate face NUMAI la autovehiculele neinmatriculate (nr. rosii), sau cele inmatriculate in strainatate dar se elibereaza RCA pt. 30 zile in vederea inmatricularii.Probabil ca in sistem ati bifat optiunea...emisa in vederea inmatricularii.
Errare humanum est...

Probabil ca nu ati fost instruit cum trebuie referitor la aceste reglementari ale asigurarii in vederea inmatricularii, dar ma gandesc ca detineti o asigurare de risc profesional si daca, dupa despagubirea clientului de catre societatea de asigurari veti fi pus in situatia de a plati dauna, veti avea de unde.

(Oricum e bine sa tineti o legatura stransa cu inspectorii de la firma de asigurari pentru care incheiati asigurari, sa intrebati acolo unde credeti ca nu stapaniti indeajuns reglementarile, eventual sa studiati bine contractul de colaborare incheiat intre dvs. si firma pentru a nu avea surprize pe parcurs.)

Dori_, utilizator