Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ca neplatitor de TVA pot emite facturi cu tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ca neplatitor de TVA pot emite facturi cu tva?

Buna ziua,
In cazul in care nu sunt platitor de tva si achizitionez marfa din comunitatea europeana, dar o vand mai departe catre o firma care este platitoare de tva am dreptul sa o vand cu pretul fara tva plus tva urmand ca aceasta sa isi recupereze tva-ul?
Adica firmele platitoare de tva nu pierd in cazul in care lucreaza cu firme neplatitoare de tva/? sau singurul care pierde sunt eu ca societate neplatitoare?
Daca nu sunteti inregistrat ca platitor TVA nu puteti emite facuri cu TVA.Atentie la depasirea plafonului.