avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 CONTRACTE DE MUNCA CU 8H?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 CONTRACTE DE MUNCA CU 8H?

Buna ziua, se poate ca o persoana sa aiba 2 contracte individuale de munca la 2 firme diferite cu norma intreaga de luni-vineri,fiind trecut la ambele firme cu norma intreaga. Rog raspuns
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:32, 5 Octombrie 2011
ondino a scris:

Unde am folosit expresia interzice?


Citez : Ceea ce impune legea este ca programul de lucru pt. cele 2 functii,in cazul dvs.sa nu se suprapuna.

Unde impune legea asa ceva ? ... daca nu este vorba despre o interdictie...

p.s.
in topic sunt doar trei comentarii din care nici eu si nici @ pneagu nu a scris asa ceva ....
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic
Exista si o impunere din partea legii in acest sens,dar care opereaza doar sectorial.(a se vedea legea 284/2010).Si daca este sa gandim logic,cum ar fi posibil sa prestezi zilnic in 2 locuri diferite in acelasi interval orar,adica sa cumulezi 2 contracte in care programul de lucru este acelasi.
Asa cum am spus ceea ce este interzis legal in sectorul bugetar , nu este interzis din punct de vedere legal si sectorului privat, in aceasta privinta.

Logic sau ilogoc , atata timp cat nu exista vreo interdictie legala exista aceasta posibilitate ... este problema celor care au facut legea sa-si bata capul la ce prostii legifereaza ...
Corect
" cum ar fi posibil sa prestezi zilnic in 2 locuri diferite in acelasi interval orar,adica sa cumulezi 2 contracte in care programul de lucru este acelasi."

Si totusi " exista" pe hartie cel putin, cum explicati?

Eu cred ca .... cineva minte ....un angajator care il trece in pontaj 8 ore zi de zi si la care salariatul nu este fizic prezent.

Sau pate ca omul isi face treaba de 8 ore in.... 3 ore, nu ?!

atunci, daca un cetatean/a are un cim cu norma intreaga ...nu vad la ce i-ar mai trebui un cim tot asa cu norma intreaga la ce-l ajuta numarul de ore??, ca la vechimea in munca nu mai conteaza, nu se pun 3 ani intr-un an.iar salariul tot ala il da din moment ce oricum nu este in doua locuri de munca in acelasi timp......

mai e o varianta, salariatul :O lucreaza la stat unde i se termina ziua de munca cel tarziu la 12 si dupa aia sigur ca mai poate sa faca alte 8 ore de muna cel putin :love1:
lili09 a scris:

Corect
" cum ar fi posibil sa prestezi zilnic in 2 locuri diferite in acelasi interval orar,adica sa cumulezi 2 contracte in care programul de lucru este acelasi."

Si totusi " exista" pe hartie cel putin, cum explicati?

Eu cred ca .... cineva minte ....un angajator care il trece in pontaj 8 ore zi de zi si la care salariatul nu este fizic prezent.

Sau pate ca omul isi face treaba de 8 ore in.... 3 ore, nu ?!

atunci, daca un cetatean/a are un cim cu norma intreaga ...nu vad la ce i-ar mai trebui un cim tot asa cu norma intreaga la ce-l ajuta numarul de ore??, ca la vechimea in munca nu mai conteaza, nu se pun 3 ani intr-un an.iar salariul tot ala il da din moment ce oricum nu este in doua locuri de munca in acelasi timp......

mai e o varianta, salariatul :O lucreaza la stat unde i se termina ziua de munca cel tarziu la 12 si dupa aia sigur ca mai poate sa faca alte 8 ore de muna cel putin :love1:



1. Nu cred ca trebuie sa facem atata filosofie pe aceasta tema si atatea presupuneri ... cunosc destule cazuri in care un salariat are doua c.i.m. cu norma intreaga si nimeni nu a comentat ceva la adresa activitatii depuse de acesta ...

2. Daca ar fi asa cum spuneti dvs la stat , cred ca toata lumaea s-ar duce sa se angajeze ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca cu timp integral de munca la 2 firme ContSters81656 ContSters81656 Avand in vedere prevederile Legislatiei SSM care prevad ca lucratorul desemnat SSM poate fi angajat doar cu norma intreaga, intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Este legal sa ai doua contracte de munca, ambele cu norma intreaga? danichirila danichirila Buna ziua, sunt intr-o mare dilema... Sunt angajat la o firma privata cu norma intreaga. De curand mi s-a ivit oportunitatea sa lucrez si la stat, tot cu ... (vezi toată discuția)
Contract de munca Stefania26 Stefania26 Buna ziua , am o intrebare am un angajat care are functia de baza la o alta firma ,iar acum seful vrea sa ii mareasca salariul de la 135 lei la un contract de ... (vezi toată discuția)