Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 CONTRACTE DE MUNCA CU 8H?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 CONTRACTE DE MUNCA CU 8H?

Buna ziua, se poate ca o persoana sa aiba 2 contracte individuale de munca la 2 firme diferite cu norma intreaga de luni-vineri,fiind trecut la ambele firme cu norma intreaga. Rog raspuns
ondino a scris:

Unde am folosit expresia interzice?

Citez : Ceea ce impune legea este ca programul de lucru pt. cele 2 functii,in cazul dvs.sa nu se suprapuna.

Unde impune legea asa ceva ? ... daca nu este vorba despre o interdictie...

p.s.
in topic sunt doar trei comentarii din care nici eu si nici @ pneagu nu a scris asa ceva ....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Exista si o impunere din partea legii in acest sens,dar care opereaza doar sectorial.(a se vedea legea 284/2010).Si daca este sa gandim logic,cum ar fi posibil sa prestezi zilnic in 2 locuri diferite in acelasi interval orar,adica sa cumulezi 2 contracte in care programul de lucru este acelasi.
Asa cum am spus ceea ce este interzis legal in sectorul bugetar , nu este interzis din punct de vedere legal si sectorului privat, in aceasta privinta.

Logic sau ilogoc , atata timp cat nu exista vreo interdictie legala exista aceasta posibilitate ... este problema celor care au facut legea sa-si bata capul la ce prostii legifereaza ...
Corect
" cum ar fi posibil sa prestezi zilnic in 2 locuri diferite in acelasi interval orar,adica sa cumulezi 2 contracte in care programul de lucru este acelasi."

Si totusi " exista" pe hartie cel putin, cum explicati?

Eu cred ca .... cineva minte ....un angajator care il trece in pontaj 8 ore zi de zi si la care salariatul nu este fizic prezent.

Sau pate ca omul isi face treaba de 8 ore in.... 3 ore, nu ?!

atunci, daca un cetatean/a are un cim cu norma intreaga ...nu vad la ce i-ar mai trebui un cim tot asa cu norma intreaga la ce-l ajuta numarul de ore??, ca la vechimea in munca nu mai conteaza, nu se pun 3 ani intr-un an.iar salariul tot ala il da din moment ce oricum nu este in doua locuri de munca in acelasi timp......

mai e o varianta, salariatul :O lucreaza la stat unde i se termina ziua de munca cel tarziu la 12 si dupa aia sigur ca mai poate sa faca alte 8 ore de muna cel putin :love1:
lili09 a scris:

Corect
" cum ar fi posibil sa prestezi zilnic in 2 locuri diferite in acelasi interval orar,adica sa cumulezi 2 contracte in care programul de lucru este acelasi."

Si totusi " exista" pe hartie cel putin, cum explicati?

Eu cred ca .... cineva minte ....un angajator care il trece in pontaj 8 ore zi de zi si la care salariatul nu este fizic prezent.

Sau pate ca omul isi face treaba de 8 ore in.... 3 ore, nu ?!

atunci, daca un cetatean/a are un cim cu norma intreaga ...nu vad la ce i-ar mai trebui un cim tot asa cu norma intreaga la ce-l ajuta numarul de ore??, ca la vechimea in munca nu mai conteaza, nu se pun 3 ani intr-un an.iar salariul tot ala il da din moment ce oricum nu este in doua locuri de munca in acelasi timp......

mai e o varianta, salariatul :O lucreaza la stat unde i se termina ziua de munca cel tarziu la 12 si dupa aia sigur ca mai poate sa faca alte 8 ore de muna cel putin :love1:

1. Nu cred ca trebuie sa facem atata filosofie pe aceasta tema si atatea presupuneri ... cunosc destule cazuri in care un salariat are doua c.i.m. cu norma intreaga si nimeni nu a comentat ceva la adresa activitatii depuse de acesta ...

2. Daca ar fi asa cum spuneti dvs la stat , cred ca toata lumaea s-ar duce sa se angajeze ...