Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anvelope de iarna obligatorii de la 01.11.2011
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anvelope de iarna obligatorii de la 01.11.2011

Vreau sa stiu daca incepand cu data de 01 .11. 2011,circuland pe drumurile pe care nu este ;polei sau zapada avand cauciucuri de vara intru sub incidenta acestei legi?:stunned::stunned:
Conform precizarilor sefului Politiei Rutiere Romane cauciucurile de iarna sunt obligatorii doar pe drumurile cu zapada si polei si nu este o data stabilita cand se incepe montarea lor ci numai faptul ca daca din cauza neechiparii corespunzatoare a masinii se produc accidente si pagube veti suporta consecinta grele.
Este obligatoriu si indicele de viteza scris pe anvelopa sa corespunda cu cel inscris in talon(ex: in talon scrie 88H si eu sa pun 91T)?