Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Emitere titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Emitere titlu de proprietate

Am depus cerere de retrocedare in anul 1991 pentru o suprafata de 6.92 ha teren (arabil si faneata). (ulterior cererea noastra a fost modificata cu cerneala rosie- nu stiu de catre cine - la o suprafata de 7.16 ha) Am constatat modificarea cand am mers la primarie ca sa intreb despre diferenta dintre suprafata validata si suprafata pentru care sa emis titlul de proprietate.
Suprafata validata de comisie a fost 6.92 ha. Pe adeverinta scrie ca se aplica o reducere de 10%.
Am si utilizat terenurile respective. Mentionez ca o parte din terenuri nu a fost / nu sunt masurate oficial.
Anul trecut a fost emis titlul de proprietate pentru o suprafata de 5.2 ha. Deoarece suntem mai multi mostenitori nu eu am preluat titlul.
Care sunt demersurile pentru obtinerea unui titlu? Daca efectiv nu am fost pus in posesie cum se poate emite titlul? Suprafata validata initial in ce cazuri se reduce?
Inteleg ca s-a emis titlul si sunteti mai multi mostenitori ... acesta se inmaneaza unuia dintre mostenitori iar acestia vor proceda la iesirea din indiviziune. Nu se mai emit alte titluri, actul de partaj sau sentinta de partaj vor fi actele de proprietate pentru mostenitori.
Este posibil sa nu fi fost d-voastra de fata la punerea in posesie si sa fi fost un alt mostenitor ... oricum pe titlu sunt evidentiate parcelele si nr. solei, locul situarii si vecinatatile.
Reducerile s-au practicat in unele localitati cu deficit de teren ... exista o prevedere in acest sens in legea 18/1991.
Da! scrie pe adeverinta ca se aplica o reducere de 10 %. Sunt posibile si alte reduceri? Este vorba de o diferenta de foarte mare! Care sunt situatiile in care suprafata deja validata se reduce?