Forum Discuţii diverse Cultură generală Ceasul rau si pisica neagra ....Traditii vechi in ...
Discuție deschisă în Cultură generală

Ceasul rau si pisica neagra ....Traditii vechi in timpuri noi.

Superstitiile,- amuzante uneori,alteori aberante,ne determina cateodata sa facem haz de necaz,ori sa ne crucim de asemanarile intamplarilor in functie de "ceasul rau",ori de "pisica neagra"-adica intrevederea,ori intalnirea cu ultima persoana care ti-a iesit in cale.

Daca ne plac ori nu ne plac intamplarile cu efecte ori stari care depasesc limita rabdarii,ori care-ti starneste adrenalina mai mult decat un maraton de viteza,ramane la alegerea fiecaruia.
Daca tinem minte cateva "zicale romanesti",si sa incercam sa ocolim inevitabilul,poate vom reusi sa nu ne confruntam cu situatii extreme ori intamplari neprevazute .

Daca stii cateva superstitii,ori "obiceiuri"stramosesti care pot sa te pazeasca de ghinioane,scrie si tu aici,pentru a invata cate ceva si noi-prietenii tai virtuali-

Se spune ca,
'Cand te casatoresti,in drum spre biserica,sa numeri hornuri de case (pentru a sti peste cati ani vei avea primul copil."

'La o mireasa sa nu daruiesti niciodata trandafiri galbeni,pentru ca aduc sfarsitul dragostei prin gelozie."

'Mireasa care va fi udata de ploaie in ziua nuntii,va fi bogata si fericita"...

"Este de bun augur,sa arunci cu orez peste capul mirilor la iesirea din biserica,pentru ca,le aduce prosperitate si belsug"

"Obiceiul de a claxona in "cortegiul nuptial",deriva din convingerea ca alunga spiritele rele.'

'In anul bisect,pe data de 29 februarie,este singura zi din an,in care,femeile pot cere barbatii in casatorie"

"Mirele trece mireasa in brate peste pragul casei,pentru ca,in trecut,se credea ca,daca mireasaa se impiedica la intrarea in noua casa,va purta mult ghinion si nenoroc casatoriei"

Vrem,nu vrem superstitiile exista,le intalnim mereu in jurul nostru.Originea lor dateaza din vremuri stravechi,le intalnim la toate popoarele lumii,din stravechea China,unde sunt transmise cu sfintenie din genetatie in generatie (vezi doar Feng shui),pana in USA (etajul 13)insa nu pot fi explicate stiintific desi exista carti si tratate despre originea si explicatia acestora.
In opinia mea,superstitiile exista doar daca crezi in ele,sunt o problema de traditie mostenita,fara o explicatie logica.Astfel,sunt multe persoane care,desi superstitioase,avand noroc in ziua de 13 nu cred ca aceasta ar aduce ghinion.
Indiferent de natura lor,trebuie sa avem in vedere ca sunt ilogice si sa gandim optimist.
ContSters145448, utilizator
Am o colega care se supara groaznic daca dimineata ii iese cineva cu o cana, un ibric sau o sticla goale in cale; i-ai stricat ziua - sau ma rog, macar urmatoarele ore, pana uita.

Mama mea intotdeauna imi atrage atentia cand plec de la ea sa nu cumva sa ies cu stangul :)

Cunosc oameni care daca cer un cutit sau un ac nu il iau din mana celuilalt, cer ca acul sau cutitul sa fie asezate pe masa etc. si abia apoi il iau. La intrebarea De ce? spun Pentru ca nu e bine. Si afirma cu atata convingere incat daca razi esti de-a dreptul nesimtit.

Eu cred ca atata timp cat nu fac rau nimanui, superstitiile sunt chiar distractive. Si bune de povestit mai departe.
O sa ma gandesc daca nu cumva am si eu si nu imi dau seama :rolleyes:

La superstitii suntem BUNI.
Eu traiesc intr-o zona,din care nu au disparut si nici nu dau semne de disparitie.
Cateva superstitii locale :

- Intalnesti un cosar,sa-i atingi hainele neaparat,ca-ti aduce noroc pe termen lung;

-Sa nu dai bani in zi de luni,ca toata saptamana vei fi in criza financiara;

-Daca gasesti monezi pe drum,ai sa ai noroc toata ziua;

-Sa nu vinzi animale,pasari sau produsele lor in zi de vineri ,ca le ei mana;

-Ai ghinion daca, din greseala ai imbracat o haina pe dos;

@Muresan Felicia a scris:

-Ai ghinion daca, din greseala ai imbracat o haina pe dos

In zona mea folclorica trebuie sa imbraci pe dos ceva ( :"> ) daca vrei sa fii ferit de farmece :giggle:
Cateva superstitii de care mi-am adus aminte citind topicul initiat de @rodica_post.

- Daca dai cadou o batista unei persoane dragi, te vei desparti de aceasta.

- Daca ti se zbate ochiul stang este semn de bine, daca ti se zbate ochiul drept, este un semn de rau.

- Daca iti iese in cale cineva cu galeata goala, aduce ghinion, iar daca iese cu galeata plina, aduce noroc.

- Oglinda sparta inseamna ca urmeaza 7 ani in care vei avea ghinion.

- Daca iti iese in cale un preot, e semn rau, iar daca ii vezi sireturile de la pantofi e un semn de bine.

-Daca in dimineata Pastelui te speli cu apa dintr-un vas in care ai pus un ou rosu si un banut de argint, ai noroc si vei fi sanatos tot anul.