Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajata insarcinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajata insarcinata

O persoana angajata la 2 societati, X si Y cu acelasi administrator si-a anuntat angajatorul printr-o adresa scrisa ca este insarcinata. Formula de adresare suna ceva de genul" Catre SC X SRL".Adresa a fost trimisa la sediul respectivei societati, X. In cazul de fata, aceeasi adresa este valabila si pentru societatea Y? Sau se considera ca SC Y SRL nu a fost anuntata cu privire la starea ei.Poate fi data afara de la SC Y SRL?
Instiintarea este valabila pentru societatea careia i-a fost adresata.Faptul ca la socitetatea Y se stie ca salariata este insarcinata, nu constituie un motiv de desfacere al contractului individual de munca.
Trebuia anuntata si Societatea Y ... in cazul in care nu anunta in scris faptul ca este insarcinata, atunci angajatorul poate dispune concedierea acesteia ...
Va multumesc