Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu

am lucrat timp de aproape 2 saptamani pentru o firma de publicitate si nu mi-au incheiat contract, desi le-am adus copii dupa actele necesare deoarece mi le-au cerut si m-au amanat zi de zi cu minciuni ca ma vor plati si nici pana acum nu am vazut nici un ban. ce pot face ca sa pot primi salariul cuvenit pentru perioada lucrata?
O sesizare la ITM.
Cu o completare ca, sesizand ITM-ul puteti fi si dvs sanctionat pentru munca la negru ... Art. 260 (1) C.mun. prevede ca, constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.....
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
.......