Forum Discuţii juridice Executare silită suspendarea executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

suspendarea executarii silite

As dori sa stiu daca un dosar trimis la executorul bancar pentru executare silita se mai poate intoarce la banca si in ce conditii sau daca se poate negocia esalonarea platilor. Este vorba despre un credit imobiliar.
Executorul judecatoresc nu are competenta de a negocia esalonarea platilor,acesta fiind atributul exclusiv al creditorului.
ContSters145448, utilizator
Executorul bancar este angajatul creditorului, respectiv banca.
Depuneti o cerere de reesalonare in dosarul executorului bancar dar si direct la banca. Dar..find vb despre un credit imobiliar..nu stiu cat de interesati vor fi de cererea dvs.
Formulati o cerere prin care solicitati sa ajungeti cu plata la zi sau o esalonare a platii, dar vorbiti si cu executorul bancar. Spre deosebire de cei judecatoresti sunt mai maleabili. Daca doriti puteti contacta un avocat si puteti fomula contestatie la executare silita. Succes!!!1
elena1411 a scris:

Spre deosebire de cei judecatoresti sunt mai maleabili.

Prefer un executor judecatoresc decat un executor bancar (profesional vorbind...cu ref. doar la dosarele de executare silita) !
Cunoscatorii..stiu de ce!