Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... plata Contributie de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

plata Contributie de sanatate

As dori si eu un sfat. Parintii mei au inchiriat un spatiu de locuit la un chirias. Au incheiat contract la finante, conform legii. IIn baza unui ordin al ministrului finantelor au fost considerati ambii platitori de taxe, desi luau o singura chirie. In prezent Casa de Aigurarari de Sanatate ke solicita sa plateasca fiecare contributia de 6,5 % la valoarea salariului minim brut pe econime, desi ei au luat o singura chirie. Au fost fraieri ca sau inregisdtrat la finante. Astept un raspuns in cel mai scurt timp. Va multumnesc tuturor
Sa inteleg ca s-au inregistrat la finante, nu ca au incheiat contractul la finante, nu? De obicei, un contract de acest fel se incheie la notar si se inregistreaza la finante pentru a plati impozitele pe veniturile rezultate. Oricum, am inteles ideea.
Vedeti cine a incheiat contractul: doar unul din parinti sau ambii? Daca e pe numele ambilor, atunci ambii trebuie sa plateasca, dar proportional cu cat se cuvine fiecaruia (50%), ca altfel ajungem la niste cote si impozite duble si e absurd si ne duce la sapa de lemn. Daca e un bun dobandit de ambii, contractul de inchiriere este normal sa fi fost incheiat de ambii. Verificati aceste lucruri si spuneti-mi!
DANRACHE a scris:

Sa inteleg ca s-au inregistrat la finante, nu ca au incheiat contractul la finante, nu? De obicei, un contract de acest fel se incheie la notar si se inregistreaza la finante pentru a plati impozitele pe veniturile rezultate. Oricum, am inteles ideea.
Vedeti cine a incheiat contractul: doar unul din parinti sau ambii? Daca e pe numele ambilor, atunci ambii trebuie sa plateasca, dar proportional cu cat se cuvine fiecaruia (50%), ca altfel ajungem la niste cote si impozite duble si e absurd si ne duce la sapa de lemn. Daca e un bun dobandit de ambii, contractul de inchiriere este normal sa fi fost incheiat de ambii. Verificati aceste lucruri si spuneti-mi!

Totusi, nu vad legatura intre finante (adica locul unde platesti impozitul) si C.A.S. (unde platesti asigurarile de sanatate)?
Eu, spre exemplu, imi platesc impozitul fiind inregistrat la finante, dar nu am contract cu C.A.S. si, deci, nu platesc asigurari de sanatate. N-au nici o legatura una cu alta. Daca ma imbolnavesc pot sa ma duc la o clinica particulara si sa ma ingrijeasca mai bine decat la spitalele de stat.
CASS - Norme metodologice privind contributia pentru sanatate (03-01-2008)

In MO nr. 649 din data de 24.09.2007 a fost publicat Ordinul 617/2007 al Pres CASS, pentru aprobarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobândirea calităţii de asigurat, respectiv asigurat fără plata contribuţiei, precum şi pentru aplicarea măsurilor de executare silită pentru încasarea sumelor datorate la Fondul naţional unic de asigurări sociale de sănătate

SECŢIUNEA a 5-a
Asiguraţii care obţin venituri din cedarea folosinţei bunurilor,
venituri din dividende şi dobânzi, venituri din drepturi
de proprietate intelectuală

Art. 11. - Persoana asigurată are obligaţia plăţii contribuţiei asupra veniturilor realizate din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la art. 257 alin. (2) lit. a)-d) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare lege; baza de calcul a contribuţiei nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar.
Art. 12. - (1) Veniturile din cedarea folosinţei bunurilor sunt veniturile, în bani şi/sau în natură, provenind din cedarea folosinţei bunurilor mobile şi imobile, obţinute de proprietar, uzufructuar sau alt deţinător legal, altele decât veniturile din activităţi independente.
(2) Contribuţia pentru veniturile prevăzute la alin. (1) se aplică la venitul net din cedarea folosinţei bunurilor stabilit prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 25% asupra venitului brut determinat potrivit Codului fiscal.
(3) Persoanele care realizează venituri de natura celor prevăzute la alin. (1) şi dacă, până la data de 31 decembrie a anului în curs, aceste venituri anuale sunt sub nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară, vor plăti contribuţia anual până la data de 25 a lunii ianuarie a anului următor, calculată la nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară.
Art. 13. - (1) Veniturile din dividende şi dobânzi prevăzute la art. 257 alin. (2) lit. e) din lege reprezintă veniturile din investiţii, aşa cum sunt definite acestea în Codul fiscal.
(2) Pentru veniturile din dividende care se supun impozitului pe venit, obligaţia plăţii contribuţiei revine persoanelor fizice beneficiare ale acestor venituri, care vor achita contribuţia până la data de 25 a lunii ianuarie a anului următor celui în care se face plata dividendelor.
(3) Persoanele care realizează venituri de natura celor prevăzute la alin. (2), dar care până la data de 31 decembrie a anului în curs nu au încasat aceste venituri sau veniturile de acest fel, încasate anual, sunt sub nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară, vor plăti contribuţia anual până la data de 25 a lunii ianuarie a anului următor, calculată la nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară. Diferenţele rămase de achitat, calculate în raport cu dividendele care se plătesc după data prevăzută pentru plata contribuţiei, se achită până la data de 25 a lunii următoare celei în care s-a făcut plata.
(4) Pentru veniturile realizate din dobânzi, contribuţia se aplică la veniturile brute şi se virează de către asiguraţii care realizează astfel de venituri, anual, până la data de 25 a lunii ianuarie a anului următor celui de realizare a venitului.
(5) Persoanele care realizează venituri de natura celor prevăzute la alin. (4) şi dacă, până la data de 31 decembrie a anului în curs, aceste venituri anuale sunt sub nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară, vor plăti contribuţia anual până la data de 25 a lunii ianuarie a anului următor, calculată la nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară.
Art. 14. - (1) Veniturile din drepturi de proprietate intelectuală sunt veniturile realizate din valorificarea drepturilor industriale, cum ar fi: invenţii, mai puţin realizările tehnice, know-how, mărci înregistrate, franciza şi altele asemenea, recunoscute şi protejate prin înscrisuri ale instituţiilor specializate, precum şi a drepturilor de autor, inclusiv a drepturilor conexe dreptului de autor.
(2) Pentru veniturile din drepturi de proprietate intelectuală (venitul brut din care se scade cheltuiala deductibilă prevăzută de Codul fiscal), obligaţia plăţii contribuţiei revine persoanelor fizice beneficiare ale acestor venituri.
(3) Persoanele care realizează venituri de natura celor prevăzute la alin. (1) şi dacă, până la data de 31 decembrie a anului în curs, aceste venituri anuale sunt sub nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară, vor plăti contribuţia anual până la data de 25 a lunii ianuarie a anului următor, calculată la nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară.
Art. 15. - (1) Prin sintagma alte venituri care se supun impozitului pe venit, prevăzută la art. 257 alin. (2) lit. e) din lege, se înţelege veniturile impozabile prevăzute de Codul fiscal, altele decât cele prevăzute la art. 257 alin. (2) lit. a)-d) şi f) din lege.
(2) Persoanele care realizează veniturile prevăzute la alin. (1) şi care până la data de 31 decembrie a anului în curs sunt sub nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară vor plăti contribuţia anual până la data de 25 a lunii ianuarie a anului următor, calculată la nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară.
Art. 16. - (1) Pentru veniturile prevăzute la art. 12-15, contribuţia se achită numai în situaţia în care persoana asigurată nu realizează venituri de natura celor prevăzute la art. 257 alin. (2) lit. a)-d) din lege.
(2) În cazul persoanelor care realizează în acelaşi timp mai multe tipuri de venituri de natura celor prevăzute la art. 257 alin. (2) lit. e) din lege, contribuţia se calculează asupra tuturor acestor venituri.

ContSters42967, utilizator
Din cate inteleg eu se pare ca pentru venitul din cedarea folosintei de bunuri se plateste si sanatate si impozit . Nelamurirea mea este cum se face calculul:
venit brut-25%din venitul brut=venit net
6,5%venit net=ceva
16%venit net = altceva
Nu mi se pare normal sa platesc impozit la niste bani care nu intra in buzunarul meu pt ca statul ma obliga sa ii dau in alta parte
Lamuriti-ma va rog
jonyyo a scris:

Din cate inteleg eu se pare ca pentru venitul din cedarea folosintei de bunuri se plateste si sanatate si impozit . Nelamurirea mea este cum se face calculul:
venit brut-25%din venitul brut=venit net
6,5%venit net=ceva
16%venit net = altceva
Nu mi se pare normal sa platesc impozit la niste bani care nu intra in buzunarul meu pt ca statul ma obliga sa ii dau in alta parte
Lamuriti-ma va rog

Se aplică la venitul net din cedarea folosinţei bunurilor. Nu am facut noi legea .