Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se opereaza diferentele privind reglare fisa de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se opereaza diferentele privind reglare fisa de platitor si majorarile de intarziere/dobanzile, penalitatile privind esalonarea la plata a datoriilor fiscale

Va rog un ajutor cu o problema urgenta!

Am urmatoarele 2 situatii:
1) Am semnat la Fisc un proces verbal de punere de acord privind neconcordantele existente intre sumele solicitate in cererea de esalonare la plata a datoriilor (sume existente in balanta) si sumele inscrise in certificatul de atestare fiscala. Avand in vedere ca diferenta este relativ mica (124 RON) am hotarat sa luam de bune sumele din certificatul de atestare fiscala (cele existente in fisa de platitor la data respectiva). Diferentele sunt urmatoarele:
- impozit salarii = 52 RON (1243 RON in fisa de platitor / 1295 RON in balanta)
- contrib. pt asig.soc. (salariat) = 49 RON (1635 ron in fisa / 1684 ron in balanta)
- contrib. accidente = 3 RON (82 ron in fisa / 84 ron in balanta)
- contrib. somaj (salariat) = 2 RON (82 ron in fisa / 84 ron in balanta)
- contrib. sanatate (salariat) = 18 RON (858 ron in fisa / 876 ron in balanta)
PRIMA MEA INTREBARE ESTE: Cum operez in contabilitate aceste diferente, astfel incat balanta sa coincida cu certificatul de atestare fiscala ?

2) In acelasi certificat de atestare fiscala mentionat mai sus (certificat in care se afla sumele totale ce ulterior s-au aprobat pentru esalonare a datoriilor), se regasesc - pe langa obligatiile fiscale principale - si majorari, dobanzi si penalitati. In balanta din luna respectiva se regasesc doar sumele ce reprezinta obligatia principala de plata, nu si majorarile, dobanzile si penalitatile. Ca exemplu: la impozitul pe profit, obligatia principala de plata in suma de 3117 RON se regaseste in balanta, insa majorarile de intarziere/dobanzile in suma de 424 RON, cat si penalitatile in suma de 249 RON, nu se regasesc in balanta. Eu consider ca aceste majorari si penalitati trebuie probabil inregistrate in balanta, urmand ca ulterior, lunar, sa scada prin plata ratelor de esalonare.
A DOUA INTREBARE: Cum inscriu in contabilitate (formula contabila) aceste sume privind majorarile de intarziere, dobanzile, si penalitatile ? De asemenea, daca trebuiesc inscrise separat, pe conturile aferente impozitelor respective ?
Va multumesc anticipat !
amb35, utilizator
Va multumesc. Voi studia si eu aceste modificari.

econsilier a scris:

Acum, cu esalonarea, nu exista nici o diferenta privind tratarea accesoriilor trecute; decizia de esalonare la plata consfinteste ceea ce e in certificatul fiscal, care la randul lui contine si deciziile de calcul accesorii (ele se regasesc ca numar si data pe fisa platitorului, si ar fi trebuit sa le aveti si dumneavoastra).

eu ma aflu in situatia in care o decizie anterioara eliberarii certif. de atestare fiscala nu este cuprinsa in acesta. Va expuns mai jos situatia in detaliu:

In data de 05.07.2011 mi s-a eliberat certif. de atestare fiscala. In acesta sunt inscrise urmatoarele:
La SECTIUNEA A - Obligatii de plata exigibile existente in sold la data eliberarii certificatului:
Total general 15699 lei, din care:
11899 lei - obligatie principala
2405 - Dobanzi/Maj. de intarziere
1395 - Penalit.de intarziere
La SECTIUNEA B:
b) suma totala = 0
c) suma totala = 0
[ Mentionez faptul ca in ceea ce priveste pct.a) lipseste cu desavarsire ]
la SECTIUNEA C:
Total general 15699 lei, din care:
11899 lei - obligatie principala
2405 - Dobanzi/Maj. de intarziere
1395 - Penalit.de intarziere

In Decizia de esalonare la plata din 12.08.2011 se afla aceleasi sume din certif de AF pe care le-am mentionat mai sus.

In urma cu cateva zile mi s-a dat o decizie referitoare la oblig. de plata accesorii emisa in data de 29.06.2011, deci inainte de eliberarea certificatului de AF. In aceasta decizie de calcul accesorii suma totala este de 1570 lei. Imprepuna cu aceasta decizie din 29.06.2011 mi s-a dat fisa sintetica totala emisa la 05.07.2011 (data la care a fost eliberat si certificatul de atestare fiscala).
Totalul general din aceasta fisa sintetica este de 17269 lei, din care:
11899 = debit
3390 = dobanzi
1980 = penalit.
Diferenta dintre fisa sintetica si certif de AF este de : 17269 - 15699 = 1570 lei. Aceasta diferenta este identica cu suma totala din Decizia din 29.06.2011 referitoare la oblig. de plata accesorii. Aceasta suma mi se solicita sa o platesc, desi nu este cuprinsa in certificatul de atestare fiscala din 05.07.2011.

Consider ca este o eroare, deoarece - asa cum spune si "econsilier" - deciziile emise anterior eliberarii certif de AF trebuie sa fie cuprinse in acesta. Totusi am primit si somatie prin posta pentru plata acestei sume de 1570 lei. Eu consider ca aceasta suma, existand in fisa sintetica la data de 05.07.2011 cand a fost emis si certif. de atestare fiscala, pur si simplu s-a omis sa fie cuprinsa in acest certificat, in cadrul sumei totale care face obiectul esalonarii la plata.

Ce parere aveti despre aceasta situatie si cum considerati ca poate fi remediata ?

O seara buna !
amb35, utilizator
amb35 a scris:

Diferenta dintre fisa sintetica si certif de AF este de : 17269 - 15699 = 1570 lei. Aceasta diferenta este identica cu suma totala din Decizia din 29.06.2011 referitoare la oblig. de plata accesorii. Aceasta suma mi se solicita sa o platesc, desi nu este cuprinsa in certificatul de atestare fiscala din 05.07.2011.

Consider ca este o eroare, deoarece - asa cum spune si "econsilier" - deciziile emise anterior eliberarii certif de AF trebuie sa fie cuprinse in acesta. Totusi am primit si somatie prin posta pentru plata acestei sume de 1570 lei. Eu consider ca aceasta suma, existand in fisa sintetica la data de 05.07.2011 cand a fost emis si certif. de atestare fiscala, pur si simplu s-a omis sa fie cuprinsa in acest certificat, in cadrul sumei totale care face obiectul esalonarii la plata.

nu cred ca e eroare, nu cred ca s-a omis suma de 1.570lei in certificat.

vedeti cand ati depus cererea si faptul ca s-a emis certificatul in "primele 5 zile lucratoare ale lunii" (05.07.2011).

"Art. 112 Certificatul de atestare fiscală

(1) Certificatul de atestare fiscală se emite de organul fiscal competent la solicitarea contribuabililor. Certificatul se emite şi din oficiu sau la solicitarea altor autorităţi publice, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de reglementările legale în vigoare. Prevederile art. 11 se aplică în mod corespunzător.

(2) Certificatul de atestare fiscală se eliberează pe baza datelor cuprinse în evidenţa pe plătitor a organului fiscal competent şi cuprinde creanţele fiscale exigibile, existente în sold în ultima zi a lunii anterioare depunerii cererii, denumită lună de referinţă, şi neachitate până la data eliberării acestuia.

(3) În situaţia în care se emit certificate de atestare fiscală în primele 5 zile lucrătoare ale lunii, acestea vor cuprinde creanţele fiscale exigibile, existente în sold la sfârşitul lunii anterioare lunii de referinţă şi neachitate până la data eliberării acestora."
(CPF)

din nou sunt de acord cu @jeorj; ca principiu de lucru, sa stiti ca organul fiscal are dreptate mai intotdeauna, din experienta mea. Foarte rar se intampla, si asta in cazuri in care nu tine de competenta lor, sa greseasca. Nu spun ca nu gresesc, pentru ca o fac si ei, dar foarte rar.
Revenind la situatia dvs concreta, certificatul fiscal cuprinde obligatiile de plata restante. cum decizia de calcul accesorii este emisa la 29.06, ea devine EXIGIBILA cf codului de procedura fiscala la 30 de zile de la data comunicarii contribuabilului, adica la 29.07.11(presupunand ca ati primit-o in aceeasi zi, pentru simplificare). De aici rezulta ca nu este restanta, nefiind exigibila De altfel, acest lucru reiese si din reproducerea @jeorj asupra conditiilor emiterii certificatului fiscal (art.112 al. (2) si (3)). Nu este o eroare a organului fiscal.
sc monterey srl, Contabil
Buna seara, multumesc tuturor pt raspunsuri.