Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu restituirea ratelor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu restituirea ratelor

Buna seara, o persoana a accesat acum 4 ani un credit cu ipoteca in franci elvetieni. Este de notorietate ca la ora actuala francul aproape s-a dublat, ajungand euro. In acest mom acea persoana se afla la un pas de a fi executata silit. Banca a spus ca poate vinde apartamentul si sa restituie toata suma pt a radia ipoteca. problema este ca valoarea apt acopera excat suma de restituit ceea ce este imposibil pt acea persoana pt ca astfel va ramane in strada. In ce conditii poate acea persoana sa faca o intelegere cu banca conform careia sa restitie doar jumatate din datorie in urma vanzarii apartamentului iar cealalta jumatate sa o restituie in continuare in rate lunare. Poate banca face o astfel de intelegere , in ce conditii?

Multumesc
Incercati sa obtineti aceast acord cu banca urmand procedura medierii. Apelati la serviciile unui mediator autorizat.