Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte juridice incheiate in timpul suspendarii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte juridice incheiate in timpul suspendarii

Buna ziua,

o firma cu activitatea suspendata la Registrul Comertului si la Administratia Financiara poate incheia un contract de comodat pentru un teren pe care il are in patrimoniu?
Multumesc!

Dan
Nu poate!
Da, cu obligatia respectarii Legii 82/1991 republicata a contabilitatii, care prevede, fara a face diferentierea intre firmele cu activitatea suspendata si celelalte, ca orice operatiune economico-financiara efectuata se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document care sta la baza inregistrarilor in contabilitate, dobandind astfel calitatea de document justificativ.
Suspendarea activitatii presupune obligatia de a nu mai desfasura activitati dintre cele pentru care firma era autorizata sa le desfasoare , fiind insa permisa inchirierea, comodatul imobilului in care se afla sediul social, ori a unor imobile (terenuri, cladiri) apartinind firmei, cu respectarea indicatiilor de mai sus privind evidenta contabila.
Car3men a scris:

Nu poate!

De ce?
zaharia65_2 a scris:

Da, cu obligatia respectarii Legii 82/1991 republicata a contabilitatii, care prevede, fara a face diferentierea intre firmele cu activitatea suspendata si celelalte, ca orice operatiune economico-financiara efectuata se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document care sta la baza inregistrarilor in contabilitate, dobandind astfel calitatea de document justificativ.
Suspendarea activitatii presupune obligatia de a nu mai desfasura activitati dintre cele pentru care firma era autorizata sa le desfasoare , fiind insa permisa inchirierea, comodatul imobilului in care se afla sediul social, ori a unor imobile (terenuri, cladiri) apartinind firmei, cu respectarea indicatiilor de mai sus privind evidenta contabila.

Multumesc. Fiind contract de comodat, nu implica nici o operatiune in contabilitate, eventual, d.p.d.v. administrativ va trebui alocat un numar de inregistrare a contractului.
Asa este:). Comodatul este esentialmente gratuit. Inregistrati contractul in evidentele firmei, iar incheierea lui nu are legatura cu activitatile autorizate ale firmei.