Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SUSPENDARE FIRMA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SUSPENDARE FIRMA

O FIRMA CARE A CERUT SUSPENADAREA ACTIVITATII PENTRU 2 ANI ISI POATE ACHITA RESTANTELE CATRE FURNIZORI, (RESTANTE EXISTENTE ANTERIOR SUSPENDARII) PE PERIOADA SUSPENDARII?
MULTUMESC
Da, puteti.
legea 82/1991
Art. 6
(1) Orice operatiune economico-financiara efectuata se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document care sta la baza inregistrarilor in contabilitate, dobandind astfel calitatea de document justificativ.

Chiar daca societatea si-a suspendat activitatea economica(sau urmeaza sa o suspende) aveti obligatia de a inregistra chitantele platite pe numele societatii.