Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Imi trebuie apostila pentru o procura de restituire a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Imi trebuie apostila pentru o procura de restituire a permisului de conducere?

Buna ziua!
In urma cu 3-4 luni, tatalui meu i-a fost retinut permisul de conducere. Intre timp a plecat in Germania si pentru restituire a trimis o procura. Zilele trecute am dus-o la un traducator si mi-a spus ca ar fi trebuit ca procura respectiva sa aiba si apostila.

Eu ce trebuie sa fac? Le spun sa o legalizeze oricum sau vorbesc cu tatal meu sa trimita o alta procura cu apostila?

Multumesc anticipat!
Conventia de la Haga prevede la art. 1:

"Prezenta conventie se aplica actelor oficiale care au fost intocmite pe teritoriul unui stat contractant si care urmeaza sa fie prezentate pe teritoriul unui alt stat contractant.

Sunt considerate acte oficiale, in sensul prezentei conventii:
a) documentele care emana de la o autoritate sau de la un functionar al unei jurisdictii a statului, inclusiv cele care emana de la ministerul public, de la un grefier sau de la un executor judecatoresc;
b) documentele administrative;
c) actele notariale;
d) declaratiile oficiale, cum ar fi: cele privind mentiuni de inregistrare, viza de investire cu data certa si legalizari de semnatura, depuse pe un act sub semnatura privata.

Totusi prezenta conventie nu se aplica:
a) documentelor intocmite de agenti diplomatici sau consulari;
b) documentelor administrative care au legatura directa cu o operatiune comerciala sau vamala"
.
Dupa text, procura ar trebui apostilata, insa cel mai bine, dupa ce aveti traducerea legalizata a procurii, prezentati-va la Politie in vederea ridicarii permisului, alaturi de celalalte acte. Practica locului are intotdeauna o importanta covarsitoare.

Multumesc mult pentru raspuns!