Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu medical prenatal cod 08.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu medical prenatal cod 08.

Am si eu o intrebare la care nu am gasit raspuns concret, am tot cautat dar nu am reusit sa gasesc un raspuns concret.
care este metoda de calcul concediu prenatal din 2011.
cate zile de concediu prenatal primeste gravida si cati bani trebuie sa primeasca respectiva in timpul concediului .
ce am aflat eu :
cuantumul sumei din salariul brut al ultimelor 6 luni impartit la zilele de munca pe perioada respectiva(aici nu stiu exact daca se scad cele de concediu si zilele libere sau nu), aflanduse baza dupa care se inmulteste cu 85% dupa se inmulteste cu zilele de concediu medical pe o luna, din suma asta se scade rezultatul 10.5% cas din salariu minim net, si cam asta ar fi rezultatul.
este corecta metoda de calcul de mai sus ? daca nu care este cea corecta?
Daca nu gresesc, luind in calcul lunile martie-august,avem un nr. de 129 zile lucrate(probabil ati uitat sa scadeti 25 aprilie, a doua zi de Paste si 13 iunie ziua de Rusalii)
Baza calcul: 770x6=4620
Media zilnica baza de calcul: 4620/129=35,81
Indemnizatie brut septembrie: (35,81x22)x85%=670lei
CAS: (708/22)X10,5%X30=101
Indemnizatie net septembrie: 670-101=569lei
ondino a scris:

Daca nu gresesc, luind in calcul lunile martie-august,avem un nr. de 129 zile lucrate(probabil ati uitat sa scadeti 25 aprilie, a doua zi de Paste si 13 iunie ziua de Rusalii)
Baza calcul: 770x6=4620
Media zilnica baza de calcul: 4620/129=35,81
Indemnizatie brut septembrie: (35,81x22)x85%=670lei
CAS: (708/22)X10,5%X30=101
Indemnizatie net septembrie: 670-101=569lei

Multumesc mult pentru raspunsuri.