Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod CAEN + conditie administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod CAEN + conditie administrator

Buna ziua,

Incerc sa identific un cod caen pt. achizitia si vanzarea de ulei auto si nu reusesc. Ca sa fiu mai exacta doresc sa infiintez un SRL cu obiect de activitate importul de ulei auto si vanzarea in tara. Am cautat in lista codurilor caen si nu reusesc sa atribui un cod corespunzator aceste activitati. Se poate sa ma indrumati?

Si inca o intrebare: in cazul in care un cetatean strain cu drept de rezidenta in RO este administrator prin statutul societatii si director general cu contract de munca la aceeasi societate (dar nu este asociat) poate sa isi infiinteze un SRL la care sa fie asociat unic si administrator?

Va multumesc
SfetcuArabela, utilizator
Va multumesc enorm pt. ajutorul acordat. Daca aveti putin timp pt. mine as dori sa va mai intreb ceva. Eu sunt economista la societatea cu codul caen 2822 cu contract de munca. In ce conditii as putea sa tin evidenta contabila la societatea cu codul caen 4531?

Va multumesc inca o data pt. ajutor
SfetcuArabela, utilizator
Nu are nici o importanta profilul firmelor a caror contabilitate o tineti.
Puteti avea PFA sau va angajati cu CIM la cate societati doriti.
Uleiurile si aditivii nu sunt din categoria combustibililor, ci accesorii auto, alaturi de piese.

Va citez din CAEN revizuit 2 -Note explicative, editat de institutul National de Statistica, Editura Monitorul Oficial 2009 referitor la explicatiile codurilor pe care le-am recomandat:
4671 - Comert cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi si gazosi al produselor derivate
Aceasta clasa include: comertul cu ridicata al combustibililor, uleiurilor, lubrifiantilor si produselor petroliere cum ar fi:
- mangal, carbune, cocs, combustibil lemnos, naftalina
- titei, petrol brut, motorina, benzina, pacura, ulei pentru incalzire, petrol lampant
- gaze de petrol lichefiate, butan si propan
- ulei lubrifiant, produse petroliere rafinate.
La cel de-al doile cod - 4730 - Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate, apar urmatoarele explicatii:
Aceasta clasa include:
- vanzarea cu amanuntul a combustibililor pentru autovehicule si motociclete
- vanzarea cu amanuntul a produselor lubrifiante si de racire pentru autovehicule.
Incerc sa identific un cod caen pt. achizitia si vanzarea de ulei auto si nu reusesc. Ca sa fiu mai exacta doresc sa infiintez un SRL cu obiect de activitate importul de ulei auto si vanzarea in tara. Am cautat in lista codurilor caen si nu reusesc sa atribui un cod corespunzator aceste activitati. Se poate sa ma indrumati?

Codul CAEN corect pentru importul de lubrefianti, uleiuri este acesta:
4671 Comerţ cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi şi gazoşi şi al produselor derivate.
De asemenea, este util (desi nu obligatoriu) sa aveti activitatea tip text (fara cod) "Import export cu toate produsele permise de lege".
Incadrarea la 4531 este gresita - utilizatorul procmarci nu a citit detalierea codurilor CAEN.

Si inca o intrebare: in cazul in care un cetatean strain cu drept de rezidenta in RO este administrator prin statutul societatii si director general cu contract de munca la aceeasi societate (dar nu este asociat) poate sa isi infiinteze un SRL la care sa fie asociat unic si administrator?

Da, in cazul mentionat, poate fi asociat unic la un SRL. Poate fi si administrator unic daca are acordul celeilalte societati, in cazul in care are acelasi obiect de activitate (pentru evitarea concurentei neloiale - conflict de interese).

Alberto Kurtyan