Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate - partida simpla
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate - partida simpla

Buna seara,

sunt un PFA nou infiintat si nu am prea multe cunostinte cu privire la modul in care trebuie sa tin contabilitatea. Mi-a recomandat cineva programul de contabilitate SAGA pentru a tine evidenta. La inregistrarea unei cheltuieli am inteles ca trebuie sa printez obligatoriu bonul de consum . Trebuie printat si NIR-ul sau acesta este valabil doar pentru societati comerciale ?
Nota de receptie si constatare de diferenta se completeaza conform rubricilor formularului tipizat, in baza facturilor (ori avizului de insotire a marfii atunci cand nu primesti factura odata cu marfa). Este dovada intrarii in patrimoniu a bunurilor respective. Poti folosi si borderou de achizitii. Eu zic ca macar o perioada, la inceput, sa angajezi un contabil cu o norma de 2 ore/zi, cred ca iti permiti si te costa mai putin decat te vor potcovi AIA.
Nu se face NIR / Bon de consum pentru orice achizitie / cheltuiala.
Despre NIR [ link extern ]
Despre BC [ link extern ]