Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acordarea ajutorului pentru incalzirea locuintei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acordarea ajutorului pentru incalzirea locuintei

Am domiciliul, locuiesc si ma gospodaresc singur intr-un apartament care apartine parintilor mei, parinti care lucuiesc de 8 ani in provincie, sunt scosi din cartea de imobil a administratiei, insa in C.I. au domiciliul la aceeasi adresa a locuintei in cauza. Mentionez ca am un frate mai mare care locuieste in alta locuinta in baza unui contract de inchirieresi care detine un autourism cu capacitatea cilindrica mai mare de 1600 cm.. Venitul meu ma indreptateste sa beneficiez de ajutoarele de chirie si nu detin bunuri din cauza carora nu as putea intruni conditiile de acordare a subventiei pentru incalzire.
Intrebarea mea este daca, in aceste conditii, pot beneficia de ajutorul pentru incalzire si daca pot completa eu cererea de acordare a acestui ajutor ca `persoana singura`, in baza unei procuri din partea parintilor mei. mai am nevoie si de alte documente care sa ateste faptul ca eu locuiesc si magospodaresc singur in aceasta locuinta? Va multumesc!
mr_bachus, utilizator
Procurati-va cererea/declaratia pe proprie raspundere, completati-o, mergeti la as. prop. pentru viza. La noi actiunea aceasta s-a facut centralizat prin as. prop. Daca este cazul, trebuie sa mergeti dvs. sa depuneti ac. cerere - va indruma as. prop. unde trebuie depusa. Din cate stiu sunteti in intarziere...
Nu va trebuie acum documente justificative, doar daca se face o ancheta sociala si chiar pe dvs. va "nimereste"... Cereti ajutorul administratorului pentru completarea documentului. Sunt pe-acolo cateva particularitati...