Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza grafoscopica
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza grafoscopica

am facut plingere penala impotriva unei persoane care a falsificat un act de care ulterior s-a si folosit
a scris un text si a falsificat asa-zisa semnatura a altei persoane care ar fi avizat pozitiv respectivul act; aceasta persoana nu a semnat acel act
am solicitat proba cu expertiza grafoscopica
as dori sa aflu cum se va proceda, cit costa o astfel de expertiza si cine va trebui sa suporte costul?
eugen82, utilizator
Daca ati formulat deja plangere penala, expertiza grafoscopica (grafologica) se va efectua de organul de cercetare pe cheltuiala statului.
Daca invinuitul (ulterior faptuitor sau chiar inculpat) se dovedeste a fi in final condamnat, in cheltuielile de judecata i se vor imputa si aceste expertize.
Expertiza grafoscopica este expertizarea criminalistica a scrisului - numita si grafoscopie sau expertiza grafica si are ca obiect de activitate identificarea autorului unui scris necunoscut sau contestat .
Are ca obiect stabilirea faptului daca un text sau o semnatura au fost realizate de catre persoana nominalizata in actul respectiv,identificarea persoanei care a executat un text sau o semnatura care s-au dovedit ca nu apartin titularului sau provin de la autori necunoscuti sau cu nume fictive.
Exista laboratoare de expertiza criminalistica unde va avea loc expertiza ,prin metode specifice , al carei rezultat se va concretiza intr-un raport de expertiza.
Costurile sunt suportate din bugetul M. j, insa, daca partea cere un anume expert , autorizat, va suporta si plata acestuia
Din experienta mea va spun ca partea care cere expertiza este si cea care o va plati.
Eu personal, intr-un dosar penal , am cerut expertiza grafica a unui document, am cerut expres ca aceasta expertiza sa se faca la INEC (Institutul National de Expertize Criminalistice), care se subordoneaza Ministerului Justitiei. Mi-au cerut sa suport costul expertizei (800 RON), insa pentru ca am avut si expert-parte am suportat si cheltuiala cu acesta, separat.
Si eu stiam, cum a spus si dna. legally_aid ca aceste cheltuieli sunt suportate de MJ, iar cel care pierde procesul va suporta toate cheltuielile de judecata, insa...se pare ca una este teoria si alta este practica in multe cazuri.