Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertiza grafologica
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertiza grafologica

unde se poate executa o expertiza grafologica a unor documente? e posibila si fara prezenta persoanei respective?e posibila expertiza comparand de exemplu o chitanta scrisa de mana cu o felicitare amandoua scrise de aceeasi persoana? va multumesc anticipat.
Legal ,expertiza mentionata de dvs ,poate fi intreprinsa numai de catre persoane special autorizate cu limite stricte de competenta .
Dispunerea executarii expertizei grafologice este la indemana exclusiva a autoritatilor in drept si este impusa in cazuri motivate,in care pentru lamurirea aspectelor si pentru aflarea adevarului sunt necesare administrarea de probe temeinice si indubitabile.
Expertiza grafologica se poate efectua de catre expert,fie la politie,unde sunt detinute laboratoare criminalistice,fie la INEC.
Inscrisurile pe care le prezentati in vederea expertizarii,chiar cele la care va referiti,daca sunt concludente,sunt considerate "inscrisuri martori" si sunt analizate de experti in comparatie cu mostrele de scris,care sunt luate de expertii grafologi criminalisti ,fie de organul de cercetare sau de instanta celui/celei care este presupus autor al scriiturii reclamate ca apartinandu-i sau celui-celei care nu renoaste scriitura ca apartinandu-i.
Aceste expertize sunt dispuse ca probatorii(in afara de altele,cu care se pot corobora) de organele aminitite prin acte de procedura,ordonante,incheieri de sedinta,etc. in dovedirea si respectiv,in combaterea unor situatii de fapt ,in vederea stabilirii adevarului
Expertiza grafologica se efectueaza la Institutul de Criminalistica din cadrul DGPMB si numai in situatia in care persoana in cauza, da probe de scris in mai multe pozitii cum ar fi, in picioare, stand pe scaun, cand scrie pe genunchi, pe perete si cam atat.
Teoretic se poate compara 2 inscrisuri in vederea stabilirii daca au fost scrise de aceeasi persoana, insa in domeniul penal ne este admisa ca proba pentruca se creeaza un dubiu cu privire la faptul daca scrierile sunt intradevar efectuate de catre parsoana in cauza.
Oricum ne-ati dat prea putine datalii.
Ceea ce doriti dvs este o expertiya grafica nu grafologica prin care se cere identificarea autorului unui inscris sau a unei semnaturi. Grafologia este stiinta care studaza modul cum se reflecta caracterul si personalitatea unui individ in scrisul de mana.
O expertiza grafica este dispusa de politie, parchet sau instantza atunci cand se banuieste ca un act este fals sau contrafacut. Va trebuie o plangere la politie in care sa relatati ca in baza unui inscris fals sau contrafacut vi s-au adus prejudicii. Politia va dispune la specialistii din cadrul IGPR sau INEC o expertiza. Pentru asta va trebuie actul in litigiu in original si cat mai multe inscrisuri emanate de persoana banuita pentru comparatie. Inscrisurile pentru comparatie pot fi obtinute in mod direct de la persoana banuita, prin scrierea unor texte sau executarea unor semnaturi in fatza organului de cercetare penala sau pot fi obtinute de la fostul loc de munca al persoanei banuite (state de plata, cereri etc.)
Qubik a scris:

Ceea ce doriti dvs este o expertiya grafica nu grafologica prin care se cere identificarea autorului unui inscris sau a unei semnaturi. Grafologia este stiinta care studaza modul cum se reflecta caracterul si personalitatea unui individ in scrisul de mana.
O expertiza grafica este dispusa de politie, parchet sau instantza atunci cand se banuieste ca un act este fals sau contrafacut. Va trebuie o plangere la politie in care sa relatati ca in baza unui inscris fals sau contrafacut vi s-au adus prejudicii. Politia va dispune la specialistii din cadrul IGPR sau INEC o expertiza. Pentru asta va trebuie actul in litigiu in original si cat mai multe inscrisuri emanate de persoana banuita pentru comparatie. Inscrisurile pentru comparatie pot fi obtinute in mod direct de la persoana banuita, prin scrierea unor texte sau executarea unor semnaturi in fatza organului de cercetare penala sau pot fi obtinute de la fostul loc de munca al persoanei banuite (state de plata, cereri etc.)

Respectam opinia
Totusi pentru lamurirea aspectelor si aflarea adevarului,sunt necesare administrarea de probe stiintifice ,printre care si expertiza grafologica,dispusa de catre autoritatile competente