Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intrebari infiintare SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intrebari infiintare SRL-D

Vreau sa infiintez un SRL-D si am trei intrebari. Mentionez si ca sediul social al firmei va fii in alt judet decat cel de domiciliu.

1. Trebuie sa inregistrez firma la ORC din judetul de domiciliu sau in cel in care va fii sediul social al firmei?
2. Este posibil ca sediul social sa fie intr-un apartament care apartine unei alte firme care are sediul social tot acolo (apartamentul are 3 camere), daca se face un contract de comodat?
3. Contractul de comodat si avizul asociatiei de locatari trebuie facute inainte de inregistrarea firmei. Dar din cate am vazut pe avizul asociatiei trebuie completat CUI si numarul de ordine in registrul comertului, care se elibereaza doar dupa inregistrare. In cazul asta se completeaza documentele doar cu numele firmei?

Va multumesc
1. ORC din judetul unde aveti sediul social.
2. Da, cu conditia obtinerii acordului AFP.
3. Inainte de inregistrare la ORC si se fac in numele firmei. Aveti nevoie si de acordul vecinilor pe langa cel al asociatiei.
Multumesc pentru raspuns.