avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Punct de lucru
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Punct de lucru

Ce acte sunt necesare ptr a deschide un punct de lucru dupa infiintarea firmei si ce preturi trebuie sa platesc la ORC si apoi la avocat?
Daca ma poate ajuta cineva!
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mraicum , utilizator 17:06, 18 Mai 2011
valery a scris:

Ce acte sunt necesare ptr a deschide un punct de lucru dupa infiintarea firmei si ce preturi trebuie sa platesc la ORC si apoi la avocat?
Daca ma poate ajuta cineva!
Va multumesc!

Pentru un punct de lucru va trebuie in primul rand, contract de inchiriere sau comodat.
Daca aveti asociati va trebuie si acordul lor.
Nu e nevoie sa apelati la un avocat.
Oricum pentru tarife si alte detalii pe www.onrc gasiti raspuns la toate intrebarile.
Hot AGA de infiintare a punctului de lucru in locatia X original + copie certificata;Cu contoar de cuvinte
Contract de inchiriere sau comodat pentru sediul respectiv precum si actul de proprietatea pentru cel care pune la dispoziitie spatiul, copie certificata;
In cazul persoanelor fizice care inchiriaza, contractul de inchiriere trebuie inregistrat la Ad financiara
Acordul asociatiei de proprietari daca daca se schimaba destinatia spatiului aflat intr-un imobil de locuit(original0
Trebuie sa intocmiti(administratorul, asociatul) o Declaratie model 2, pentru activitatile CAEN ce doriti sa le desfasurati la pct de lucru.
Imputernicire pentru cel care face inregistrarea mentiunii
In fata la toate astea, o Cerere de inregistrare mentiuni pe care o gasiti la ORC sau pe site-ul lor
Costurile nu sunt mari> Nu stiu cu avocatul, dar inregistrarea in sine ar fi pana in 500 lei,. Chiar mai putin
Bafta!
Ultima modificare: Vineri, 17 Iulie 2009
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Daca o societate comerciala cu sediul in Bucuresti, sector 3 deschide un punct de lucru tot in Bucuresti dar in sector 4 cu 5 angajati trebuie declarat punctul de lucru la ambele Administratii Financiare? Trebuie un nou CUI pentru punctul de lucru?
mina82 a scris:

Daca o societate comerciala cu sediul in Bucuresti, sector 3 deschide un punct de lucru tot in Bucuresti dar in sector 4 cu 5 angajati trebuie declarat punctul de lucru la ambele Administratii Financiare? Trebuie un nou CUI pentru punctul de lucru?


Punctul de lucru trebuie declarat numai la Registrul Comertului - ei vor informa si Adm. Fin..
Nu veti primi alt CUI - e aceeasi societate.
Intrebarea este corecta pentru ca in timp au existat mai multe reglementari privind inregistrarea punctelor de lucru la fisc.
Regula era sau mai este ca de la 5 angajati in sus, punctul de lucru se declara si la fisc.

Alte discuții în legătură

Ce documente sunt necesare ptr deschiderea pct.de lucru ? Cezar66 Cezar66 Bună ziua ! Vreau sa deschid pct de lucru odata cu infiintarea firmei. In afară de contractul de inchiriere (dovada detinerii spatiului) mai am nevoie de ... (vezi toată discuția)
Punct de lucru neculaiemilian neculaiemilian Ce acte imi trebuie pentru declararea punctului de lucru unde trebuiesc depuse si cat dureaza (punctul de lucru este in ilfov ) (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere pentru punct de lucru avdodo avdodo Buna ziua, Am o societate comerciala cu sediul in Bucuresti si doresc sa deschid un punct de lucru in Buzau. Am incheiat deja un contract de inchiriere ... (vezi toată discuția)