Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Preluare asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Preluare asociatie de proprietari

Buna seara,

Eram in tratative de a prelua in administrare o asociatie de proprietari; azi cand sa stabilesc o intalnire cu oricine imi poate da detalii despre stadiul ei actual, am aflat uimita ca:
- nu au fost facute liste de plata din luna aprilie a acestui an
- nu exista administrator, comitet de bloc, cenzor, iar presedintele de bloc nu iese din casa cu saptamanile
- asociatia are 25 de apartamente iar mai bine de jumatate din ei au restante la plata de in medie 2 ani
- singurul motiv pentru care inca mai au utilitati este ca au oaresce pile pe la furnizori
- acum, brusc li s-a facut teama ca raman fara utilitati de sarbatori drept pentru care au hotarat sa caute o persoana pentru administratie

Eu intreb: se poate chiar asa in zilele noastre?! Si mai ales, cum ar trebui abordata redresarea acestei asociatii de catre un posibil administrator curajos si putin inconstient? E ok sa ma interesez la primarie de situatia exacta a asociatiei?
Danny2002 a scris:

Si mai ales, cum ar trebui abordata redresarea acestei asociatii de catre un posibil administrator curajos si putin inconstient? E ok sa ma interesez la primarie de situatia exacta a asociatiei?

O astfel de situatie ,categoric prezinta multe "hibe",astfel incat incadrarea facuta de dvs pentru eventualul administrator este ingaduitoare
Chair si asa cu un administrator dupa cum l-ati numit dvs,daca presedintele si comitetul executiv nu au interes ,nu cunosc prevederile legale,nu se poate depasi o astfel de situatie
Serviciul specializat din primarie,figureaza cu numele,nu se implica concret si efcient in constatarea si solutionarea problemelor cvasiexistente in cadrul asociatiilor de proprietari
~ Conținut șters la cerere ~
BODEALEX a scris:

Fosta conducere a Asoc. de Prop trebuie sa dea cu subsemnatul , aspra fondurilor incasate si cheltuite pana la data cand a fost in functie.
De proasta gestionare a fondurilor este raspunzator atat Presedintele , Administratorul cat si cenzorul asociatiei de prop , alesi in Adunarea Generala a Ascos de Prop.

Pentru o eventuala lamurire asupra situatiei reale din acte,este necesara o expertiza finaciar-contabila care poate lamuri in parte situatia restantelor
Referitor la vinovati...trebuie sa existe interes,din partea asociatiei de proprietari sa promoveze plangere pentru clarificarea conditiilor care au condus la nerespectarea normelor,
Trebuie constatat daca exista proprietari buni platnici ,proprietari rau platnici ,sa fie evaluat debitul acumulat fata de furnizorii de servicii,cine se face vinovat pentru nedemararea formalitatilor legale de recuperare debite acumulate pe parcursul "in medie 2 ani"
ynocentta a scris:

BODEALEX a scris:

Fosta conducere a Asoc. de Prop trebuie sa dea cu subsemnatul , aspra fondurilor incasate si cheltuite pana la data cand a fost in functie.
De proasta gestionare a fondurilor este raspunzator atat Presedintele , Administratorul cat si cenzorul asociatiei de prop , alesi in Adunarea Generala a Ascos de Prop.

Pentru o eventuala lamurire asupra situatiei reale din acte,este necesara o expertiza finaciar-contabila care poate lamuri in parte situatia restantelor
Referitor la vinovati...trebuie sa existe interes,din partea asociatiei de proprietari sa promoveze plangere pentru clarificarea conditiilor care au condus la nerespectarea normelor,
Trebuie constatat daca exista proprietari buni platnici ,proprietari rau platnici ,sa fie evaluat debitul acumulat fata de furnizorii de servicii,cine se face vinovat pentru nedemararea formalitatilor legale de recuperare debite acumulate pe parcursul "in medie 2 ani"

Expertiza e un inceput bun:yes:...eu as fi posibila inconstienta. As vrea sa fiu optimista si sa iau asta ca pe o provocare, insa dupa expertiza voi lua hotararea definitiva.
Multumesc :wave:
In eventualitatea in care expertiza financiar -contabila concluzioneaza nereguli materializate prin prejudiciu material,pana la gasirea vinovatilor,constatarea daca sau nu sunt acestia vinovati,asociatia de proprietari ,datorita debitorilor ,va majora debitul fata de furnizorii de servicii
In situatia in care in asociatia in cauza mai exista si proprietari buni platnici,acestia categoric nu vor fi placut impresionati de eventuale suspendari ale furnizarii serviciilor de utilitatea publica,pe care furnizorii de servicii le practica cu scopul neacumularii unui debit apreciabil,uneori greu sau imposibil de recuperat
Daca asociatia in cauza nu are reprezentant legal este interesant cine isi va asuma responsabilitatea angajarii de personal
Este o situatie delicata in care pentru solutionare este necesar personal interesat cu buna credinta care sa cunoasca prevederile legale ,care sa sustina interesele generale ale proprietarilor in relatiile cu furnizorii de servicii la nivelul carora se acumuleaza debite