Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cum functioneaza o asigurare cesionata in favoarea ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cum functioneaza o asigurare cesionata in favoarea bancii?

Buna ziua!

Am un credit ipotecar de cca 70000 euro pentru casa. Pt acest credit am incheiat o asigurare ce e cesionata in favoarea bancii.
Daca doamne fereste se intampla ceva cu casa, cum functioneaza asigurarea? Mi se dau bani sa refac casa? Sau asiguratorul despagubeste banca?

Daca am o astfel de asigurare, trebuie sa-mi mai fac si asigurarea obligatorie?
Eu as dori sa va prezint o alta speta:
- valoare asigurata, conform contractului de credit ipotecar, 100.000 euro;
- valoare reala, la data realizarii riscului (dauna totala), 70.000 euro;
- rest de plata din contract, la data realizarii riscului 95.000 euro,

si acum intrebarile:

- in aceste conditii banca cu ce suma este despagubita de asigurator ?
- in cazul in care nu este despagubita integral, are dreptul de a ma urmarii in continuare pentru diferenta ?
- si ultima ...daca despagubirea acordata de asigurator se face in limita valorii de piata a imobilului, atunci de ce nu incaseaza si primele de asigurare tot in functie de valoarea de piata a acestuia la momentul incheierii politei de asigurare ?
1. banca primeste valoarea imobilului la data producerii evenimentului asigurat, adica 70k euro;
2. ptr restul de 25k euro, sunteti debitor si puteti fi executat silit asupra veniturilor sau altor bunuri;
3.asa este sistemul :) evaluarea imobilului se face in functie de simpla declaratie a asiguratului astfel incit daca vrei o evaluare exacta, atunci obtineti o evaluare autorizata si incheiati politia pentru valoarea precizata de raportul de evaluare. evident ca este posibil ca in viitor aceasta sa difere oricum.
eu nu deformez realitatea, discutia era despre asigurare iar eu despre ea vorbeam: despre ratele politei de asigurare
cer scuze daca s-a inteles altfel
Gil1973 a scris:

Eu as dori sa va prezint o alta speta:
- valoare asigurata, conform contractului de credit ipotecar, 100.000 euro;
Fiind vorba despre un credit ipotecar, suma asigurata este cea rezultata din evaluarea expertului bancar, calcul atasat dosarului de credit.(100000 E)
- valoare reala, la data realizarii riscului (dauna totala), 70.000 euro;
De unde a aparut aceasta valoare reala?Asiguratorul trbuie sa respecte suma asigurata conform evaluarii primita de la banca, valoare care a fost folosita si ca baza de calcul a primei anuale.
- rest de plata din contract, la data realizarii riscului 95.000 euro,
Numai daca asigurarea a fost facuta fara ca asiguratorul sa accepte/verifice suma asigurata, despagubirea se face functie de valoarea reala a bunului, cu mentiunea ca este valoarea de constructie(de nou) nu cea de piata.

si acum intrebarile:

- in aceste conditii banca cu ce suma este despagubita de asigurator ?
- in cazul in care nu este despagubita integral, are dreptul de a ma urmarii in continuare pentru diferenta ?
- si ultima ...daca despagubirea acordata de asigurator se face in limita valorii de piata a imobilului, atunci de ce nu incaseaza si primele de asigurare tot in functie de valoarea de piata a acestuia la momentul incheierii politei de asigurare ?

De remarcat: in marea majoritate a cazurilor, evaluarea bancii si suma solicitata a fi asigurata, este calculata in general cu cca 15-20% mai mica decat cea reala-calculata.In aceste conditii, este greu de ajuns in situatia relatata.

raspunsurile dvs sunt putin eronate:
- evaluarea facuta de expert are loc la un moment dat, aceasta valoare nu este aceeasi pe toata durata contractului
- asiguratorul nu trebuie sa respecte suma asigurata conform evaluarii primite de la banca, sunt doua firme separate; bancile sunt cele care trebuie sa ia masuri in cazul in care valoarea garantiei nu mai e cea reala, e mult de explicat si nu stau sa va explic acum cum, cert este ca indiferent cum fac aceasta chestie, bancile au de pierdut si nu e in interesul lor sa umble la valoarea garantiei
- chestia cu valoarea de piata si cea de nou este fortata, legea asigurarilor spune clar: valoarea despagubirii nu poate depasi valoarea daunei, care nu se calculeaza dupa ureche: ex valoare de inlocuire: eu am inceput sa construiesc o casa in 2008 si am achitat atunci pretul la materiale cu cca 1/3 mai mult decat acum!! ce ne facem daca discutam de o casa din 1950?
- legile bancare si cele din asigurari nu sunt corelate bine iar minunatii ofiteri bancari habar nu au despre ce vorbesc atunci cand vine vorba de asigurari: ei vor asigurare toate riscurile, blablabla, clientul plateste mai mult decat face, fara sa stie ca un eveniment ce nu se poate intampla nu poate fi asigurat (chestie ce tine de esenta unui contract aleatoriu, ca altfel ar fi oneros) ADICA DACA STAU LA ETAJUL 10 AL UNUI BLOC DIN BUCURESTI ASIGURAREA OBLIGATORIE DE INUNDATII SI ALUNECARI DE TEREN NU AM DE CE SA O INCHEI CONFORM LEGII ASIGURARILOR (asta asa ca o paranteza)