avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Amenda de la Protectia consumatorului
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Amenda de la Protectia consumatorului

Buna seara! In luna martie am deschis un mic magazin cu produse cosmetice. Am gasit pe internet un site cu produse cosmetice engross (rujuri,rimeluri,truse de machiaj,etc), am facut comanda si am primit produsele printr-o firma de curierat. Ieri am avut un control de la Protectia consumatorului si am fost amendata pentru acele produse pentru ca nu au eticheta individuala cu lista ingredientelor, termenul de valabilitate, numele producatorului si cel al importatorului.Le-am zis ca nu mi se pare corect sa primesc o amenda pentru acest fapt, ca este datoria importatorului sa eticheteze produsele, iar ei mi-au sugerat sa vorbesc cu furnizorul marfii sa plateasca amenda. Va rog sa imi spune-ti ce as putea face, pentru ca in afara de amenda si produsele repective au fost retrase de la vanzare.Dovada achizitionarii marfii o pot face cu factura fiscala. Ar trebui sa fac si eu o plangere la O.P.C.? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: sorgeea , utilizator 16:37, 11 Noiembrie 2011
In primul rand faceti plangere contraventionala.Apoi sesizatii OPC -ul din localitatea unde e firma vanzatoare/distribuitoare.Pastrati o copie dupa plangerea catre OPC-ul din acea localtate pt procesul contraventional. Sunati mai apoi la OPC si intrebati cum s-a solutionat plangerea dvs, sa va comunice si in scris.Anexati factura si amenda luata de dvs. cred ca aveti mari sanse sa vi se anuleze procesul verbal.
Va multumesc pentru sfat.
citeste legea produselor cosmetice si o sa te lamuresti singur.
Opc de regula taxeaza comerciantii in baza unei og privind protectia consumatorului, dar avand magazin de produse cosmetice, trebuie sa insisti cu legea asta.
Apoi, vezi ca exista niste mentiuni in lege, cum ca, daca produsul e prea mic, poate sa fie insotit de o banderola, eticheta, ceva acolo, iar daca nu are loc, se poate afisa o lista cu ingrediente la locul de vanzare, langa produsul respectiv.
Gandeste-te la un creion: ce incape pe un creion sa scrii mai intai?
marian_C1 a scris:


citeste legea produselor cosmetice si o sa te lamuresti singur.
Opc de regula taxeaza comerciantii in baza unei og privind protectia consumatorului, dar avand magazin de produse cosmetice, trebuie sa insisti cu legea asta.
Apoi, vezi ca exista niste mentiuni in lege, cum ca, daca produsul e prea mic, poate sa fie insotit de o banderola, eticheta, ceva acolo, iar daca nu are loc, se poate afisa o lista cu ingrediente la locul de vanzare, langa produsul respectiv.
Gandeste-te la un creion: ce incape pe un creion sa scrii mai intai?


Nu am zis ca cei de la o.p.c. nu au dreptate in ceea ce priveste legea, numai ca asta trebuie sa o faca producatorii sau importatorii.

Ultima modificare: Vineri, 11 Noiembrie 2011
Ares-3, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Etichete gablonturi alinasimona alinasimona Buna ziua , va rog sa ma lamuriti intr-o problema, cit de curind mi-am deschis un magazin , am fost sa iau marfa \"gablonturi \" , si pe eticheta nu scria ... (vezi toată discuția)
Afisarea ingredientelor in patiserii/cofetarii AxelF AxelF Buna ziua, Vreau sa aflu sigur daca producatorii/comerciantii de produse de patiserie (buticuri/covrigarii/gogoserii/ [b]inclusiv raioanele din lanturil de ... (vezi toată discuția)
Instructiuni limba romana produse din ue invisible.gecko invisible.gecko Buna seara, In cazul in care o firma cumpara produse din UE si le vinde in Romania exclusiv online este obligatoriu ca produsele sa aiba eticheta cu ... (vezi toată discuția)