Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare de la fnuass si plata salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare de la fnuass si plata salar

Buna ziua!
O angajata este in CM, avem de recuperat de la fnuass, si un salariu de acordat (catre aceasta persoana). Seful zice ca asteapta sa-i vireze "sanatatea" banii, si de-abia apoi ii va plati salariul angajatei. E corect ceea ce face? :(
Multumesc.
Salariatei i se va plati salariul si indemnizatia de CM.Nu are legatura cu faptul ca angajatorul are aceasta facilitate sa-i zicem de a recupera sumele de la FNUASS.
Sumele vor veni probabil peste mult timp-merge greu cu recuperarea sumelor.
Angajatorului i se poate respinge cererea si atunci ce face angajatul nu-si mai ia salariul?
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Seful daca nu plateste nu are cum sa solicite de la Sanatate.
Fireste ca nu poti sa conditionezi drepturile unui salariat de posibilitatea recuperarii sumelor de la sanatate.Salariata e platita de firma unde munceste, ce legatura are faptul ca se intarzie recuperarea
sumelor de la sanatate.
Multumesc pentru raspunsuri!
Asa i-am spus si eu sefului, dar imi trebuie o baza legala, un text, negru pe alb, pentru ca altfel nu-i va da salariul! X-(
Codul muncii
CAP. 3
Art.166
Plata salariului
(4) Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.
Multumesc!!
:vishenka: