Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructie pe hotar - acoperisul viitorului bloc va ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructie pe hotar - acoperisul viitorului bloc va fi deasupra acoperisului meu

problema mea este urmatoarea: stau la casa in bucuresti, iar de curand pe terenul din spatele casei a inceput sa se construiasca un bloc p+2+m. casa mea are decat parter, iar peretele despartitor este pe hotar. Si blocul are peretele tot pe hotar cu o distanta de cativa centrimentri intre cei 2 pereti despartitori. intrebarea mea este urmatoarea: au voie sa treaca cu 50-60cm din acoperis peste casa mea ? mentionez ca apa de pe acoperis nu va cadea pe casa mea

Obligati vecinul sa aiba invedere confectionarea si montarea unui jgheab de scurgere cu burlane fara sa va afecteze locuinta D-voastra.
Incaz contrar va fi loc de un litigiul costisitor. Aratatii din start cu ce o sa va deranjeze acest lucru.:((