Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa auto pentru pers cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa auto pentru pers cu handicap

Buna ziua,
O persoana cu handicap a achizitionat un autoturism din strainatate pentru care nu a platit taxa de prima inmatriculare,fiind scutita de lege .Acum a donat masina unei alte persoane fizice .Intrebarea este daca cel care a primit masina in urma donatiei trebuie sa achite taxa de prima inmatatrculare .
Multumesc
Raspunsul este conditionat de lamurirea aspectului daca cumparatorul a mai achizitionat autoturism in ultimii 5 ani