Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studii medii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studii medii?

Va rog frumos dati-mi o solutie.
Am o persoana care a absolvit 4 ani de liceu dar nu are diploma de bacalaureat .Are un certificat de absolvire a liceului specializarea "Tehnician in lucrari publice si constructii".
In firma noastra va lucra ca si agent de vanzari -cor:341904 -dar nu-l pot incadra fara studii medii.
Imi este neclar ce inseamna studii medii ?
Liceul cu sau fara diploma de bacalaureat???
Multumesc anticipat ptr.raspuns.
Dintr-o intrebare simpla s-a ajuns la o teoretizare excesiva. Intrebarea era simpla: Pot sa angajez ca agent de vanzari un absolvent de liceu fara bacalaureat? Raspunsul este DA, indiferent ce spun cei de la ITM care, daca au dat un raspuns negativ, sunt neprofesionisti.
Postul de agent de vanzari nu este un post de mare specialist, nu necesita studii inalte. (Poate fi ocupat insa si de cineva cu studii superioare.)
Stimati domni/doamna ,
Va multumesc frumos ptr.ajutor.
Am fost astazi la ITM cu " lectia " invatata si nu au avut argumente legale sa-mi refuze inregistrarea contractului.
Ca urmare am rezolvat problema.
Inca o data va multumesc si va doresc mult succes.
angizah, utilizator
tudorvaleriu a scris:

Dintr-o intrebare simpla s-a ajuns la o teoretizare excesiva. Intrebarea era simpla: Pot sa angajez ca agent de vanzari un absolvent de liceu fara bacalaureat? Raspunsul este DA, indiferent ce spun cei de la ITM care, daca au dat un raspuns negativ, sunt neprofesionisti.
Postul de agent de vanzari nu este un post de mare specialist, nu necesita studii inalte. (Poate fi ocupat insa si de cineva cu studii superioare.)
Buna ziua. Am si eu o intrebare. O angajata pe functia de - asistent medical generalist - cu scoala postliceala (3 ani) trecuta in carnetul de munca, i se poate acorda un salariu de 756 lei ? Isi desfasoara activitatea in cadrul unui salon de infrumusetare si nu are alte documente pentru alte studii.
1. Fiind o societate privata ii puteti da ce salariu doriti cu conditia sa nu fie sub cel minim legal pe economie. Ramane ca si salariata sa fie de acord.
2. Pentru a lucra intr-un salon de infrumutesare (din ce stiu eu) trebuie niste aprobari speciale pentru ca este vorba si de sanatatea clientilor, iar salariatii sa aiba un curs care sa le ateste pregatirea necesara.