Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului

Buna. Am o intrebare legat de indemnizatia pt cresterea copilului. Daca o mama nascut un copil, a stat 2 ani in concediu, revin la servici si dupa 9 luni de la revenire naste un al doilea copil, beneficiaza de indemnizatie? Va multumesc.
1. Da, va beneficia de indemnizatie pentru CCC2.
2. In cele 12 luni premergatoare nasterii copilului, eligibile pentru a beneficia de CCC2, se iau in calcul lunile in care ati avut salariu precum si lunile in care ati fost in CCC1.