avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Problema cu serviciu consular - intarziere transcriere ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Problema cu serviciu consular - intarziere transcriere certificat nastere

Buna ziua;
sunt un strain casatorit cu o romanca si locuim in tara de unde sunt.
La nastere de copilul,am fost la consulat si am depus actele lui pt inscrierea de act de nastere roman.
consulu mi a zis ca o sa fie eliberat in 2 saptamani.pana acum au trecut 8 luni si nimic.
sotia mea vrea sa viziteaza romania cu copilul nostru doar si nu poate pentru ca fiul nostru nu a luat inca cetetenia.si consulu nu mai vrea sa raspunde la tel.
vrem sa facem plangerea sau sa dam la judecat pe sectia consulara aici.
cum facem?
Cel mai recent răspuns: Justitiarul71 , utilizator 16:08, 20 Noiembrie 2011
Termenul legal este de 60 de zile, deci faceti o cerere in scris la care sunt obligati sa va raspunda. Nu puteti depune actele si in tara pentru ca trebuie sa dati o declaratie din care sa rezulte ca nu ati mai solicitat acest lucru si ar fii o declaratie falsa care se pedepseste. Poate ca aveti ceva acte lipsa la dosar, trebuie sa vi se dea o explicatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare pasaport / retinerea cartii de identitate la consulat Arianrod Arianrod Buna ziua, Am o nelamurire legata de procedura de eliberarea a pasaportului pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate. Astazi am fost la ... (vezi toată discuția)