Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Rectificare Carte Funciara? Pe cine chem in judecata
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Rectificare Carte Funciara? Pe cine chem in judecata

Speta> Proprietarul unui imobil are inscrisa in CF o suprafata de 230 mp in urma masuratorii facuta de un ing cadastrist in realitate este de 360 mp. Vecinii stanga , dreapta si spate nu au nici o opozitie fata de o eventuala actiune in instanta deci vor fi de acord cu actiunea.
Intrebare: Ce fel de actiune trebuie formulata si cu cine ma judec?
Stiu ca pana de curand se putea efectua rectificarea daca era o suprafata nesemnificativa in procent de 2 sau 5 % din suprafata totala inscrisa in CF si seputea cu acordul vecinilor prin declaratie exepresa la notar.
?????????#-o:-/
Borza a scris:

Buna ,
totusi nu este mai binie sa chem in judecata vecinii(in granituire) si sa se constate ca suprafata de teren intravilan este mai maare decat pe CF , cu rectificare in urma raport de expertiza si fara opozabilitatea vecinilor?
Am discutata cu vecinii sunt de acord.

pai si daca stiti de ce ii lasati pe domnii sa se certe...
:offtopic: nu putewti da in judecata OCPI daca nu aveti o incheiere de respingere... si chiar daca ati avea nu ati face nimic pentru ca nu puteti aduce alte probe decat ce s-a depus la ocpi...
daca aveti titlu de Proprietate , puteti face o actiune impotriva comisiei de fond funciar.... dar veti ajunge tot la expertiza, vecini, etc
Având în vedere O.785-2011 al director ANCPI,intrat ăn vigoare în luna iulie 2011, prin care a fost modificat O.634-2006, diferenţele mai mari de 5% nu mai sunt admise direct ci doar prin acţiune în constatare a suprafeţei mai mari cu x mp.
În acţiune, veţi chema vecinii , în niciun caz OCPI, care nu are calitate procesuală pasivă,
BODEALEX a scris:

.

Regulamentul privind conţinutul şi modul de întocmire a documentaţiilor cadastrale în vederea înscrierii în cartea funciară, aprobat prin Ordinul nr. 634/2006:
· Dacă suprafaţa din măsurători este diferită de suprafaţa înscrisă în cartea funciară, suprafaţa din cartea funciară se va modifica în baza documentaţiei cadastrale de actualizare a suprafeţei. În cartea funciară se va înscrie suprafaţa rezultată din măsurător. Pentru imobilele înscrise în cartea funciară, dacă suprafaţa determinată în urma efectuării măsurătorilor este mai mică decât cea înscrisă în cartea funciară, documentaţia va fi recepţionată, iar suprafaţa măsurată se va înscrie în cartea funciară în baza declaraţiei proprietarului iar dacă suprafaţa determinată în urma efectuării măsurătorilor este mai mare decât cea înscrisă în cartea funciară, documentaţia cadastrală va fi recepţionată, iar suprafaţa măsurată se va înscrie în cartea funciară cu condiţia prezentării procesului-verbal de vecinătate (art. 25 alin. 1 si 2)

Pentru o buna si corecta informare:
Regulamentul s-a cam schimbat si in 2011 arata cam asa:

Art. 25 - (1) Dacă suprafaţa din măsurători este diferită de suprafaţa înscrisă în cartea
funciară, suprafaţa din documentaţia cadastrală precedentă pentru care nu s-a deschis carte
funciară sau de suprafaţa din actele de proprietate, atunci se va proceda astfel:
a) dacă suprafaţa din măsurători este mai mică, atunci suprafaţa din măsurători se înscrie în
cartea funciară în baza documentaţiei cadastrale şi a declaraţiei proprietarului, conform anexeinr. 5;
b) dacă suprafaţa din măsurători este mai mare cu un procent de până la 2% inclusiv, atunci
suprafaţa din măsurători se înscrie în cartea funciară în baza documentaţiei cadastrale şi a
declaraţiei proprietarului/proprietarilor, conform anexei nr. 5;
c) dacă suprafaţa din măsurători este mai mare cu un procent cuprins între 2 - 5% inclusiv,
atunci suprafaţa din măsurători se înscrie în cartea funciară în baza documentaţiei cadastrale,cu condiţia prezentării declaraţiei proprietarului/proprietarilor, conform anexei nr. 5 şi a procesului-verbal de vecinătate care conţine acordul proprietarilor tuturor imobilelor
învecinate, întocmit conform anexei nr. 18. În această situaţie oficiul teritorial verifică la teren
corectitudinea întocmirii documentaţiei, verificare consemnată într-o notă de constatare semnată de către consilierul de cadastru şi contrasemnată de către şeful serviciului cadastru.
d) dacă suprafaţa din măsurători este mai mare cu un procent de peste 5%, documentaţia se
respinge.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul terenurilor situate în extravilan, retrocedate
conform Legii fondului funciar nr. 18/1991, republicată, cu modificările şi completările
ulterioare, Legii nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor
agricole şi celor forestiere, solicitate potrivit prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991 şi
ale Legii nr. 169/1997, cu modificările şi completările ulterioare, şi Legii nr. 247/2005 privind
reforma în domeniile proprietăţii şi justiţiei, precum şi unele măsuri adiacente, cu modificările şi completările ulterioare. Pentru aceste terenuri, la prima înscriere în cartea funciară, dacă
suprafaţa din măsurători este mai mică decât suprafaţa din titlul de proprietate, aceasta se poate înscrie în cartea funciară în baza documentaţiei cadastrale şi a declaraţiei proprietarului, conform anexei nr. 5.

La fel si:

(3) Convocarea părţilor se face după cum urmează:
a) proprietarii vecini vor fi convocaţi de către persoana autorizată prin scrisoare
recomandată, conform modelului prevăzut în anexa nr. 19, cu confirmare de primire şi prin
afişare la domiciliul/sediul proprietarului vecin, la locul situării imobilului, la sediul primăriei
sau prin publicare într-un ziar local, cu cel puţin 5 zile înainte de data stabilită pentru
identificarea limitelor;
b) în cazul în care procesul-verbal de vecinătate nu se semnează de toţi proprietarii imobilelor
învecinate, documentaţia cadastrală se respinge;
c) în cazul în care una sau mai multe vecinătăţi ale parcelei sunt drumuri clasificate, căi
ferate, ape, procesul-verbal de vecinătate trebuie semnat şi ştampilat de reprezentantul instituţiei care le are în administrare.

nucu$, utilizator
Potrivit Ordin director ANCPI, O..785/2011, nu se mai poate depăşi pragul de 5%, pentru suprafaţa deţinută, cu p.v vecinătate, decât prin acţiune în instanţă.Ordinul a intrat în vigoare în iulie 2011, şi a modificat o.634-2006 , care permitea , până în luna iulie 2011, înscrierea în C.F pe bază de p.v vecinătate,autentic, documentaţie cadastrală,,cu poze, rol agricol, certificat fiscal