Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Este ONRC o institutie publica?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Este ONRC o institutie publica?

Buna ziua,

As dori si eu sa aflu daca O.N.R.C. o institutie/autoritate publica in sensul legii 544/2001. Pentru ca, daca este, nu inteleg de ce informatiile pe care le obtine nu sunt publice si trebuie platit pentru ele.

Multumesc
UPDATE!
Ce a fost odata gratuit, acum este contra cost: site-ul RECOM OLINE nu mai este gretuit.
Am incercat acum sa aflu informatii despre o firma (doar sa stiu daca mai exista...) si mi s-a cerut sa ma inscriu. M-am inscris si... surpriza: "e pe bani" :D

[ link extern ]
Mie imi par informatii de interes public in general deoarece datele firmelor nu pot constitui informatii semiclasificate mai ales ca daca acestea savarsesc infractiuni si se tine secret se creaza o mare problema juridica.

In afaceri oamenii sunt de buna-credina si cine este de buna - credinta nu plateste bani ca sa se intereseze daca este de rea-credinta un potential client care pare sa fie de buna-credinta dar este de rea-credinta...