Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nu realizez venituri, pot primi un ajutor de la stat?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nu realizez venituri, pot primi un ajutor de la stat?

buna seara

sunt mama,am un baiat elev la zi , care in curand implineste 18 ani,familie monoparentala,am terminat o facultate la fara frecventa ,nu am un servici,nu am venituri din romania.
intrebarea mea este daca pot beneficia de vreo forma de ajutor .
de la stat.mentionez ca mi-am depus demisia in august 2010
multumesc:(
1. Intrati pe:
[ link extern ]
si pe:
[ link extern ]
si aflati ce posibilitati aveti si ce acte sunt necesare.

2. Ce ati citit in acestea este valabil pentru toate primariile din tara.
mikaela8 a scris:

buna seara

sunt mama,am un baiat elev la zi , care in curand implineste 18 ani,familie monoparentala,am terminat o facultate la fara frecventa ,nu am un servici,nu am venituri din romania.
intrebarea mea este daca pot beneficia de vreo forma de ajutor .
de la stat.mentionez ca mi-am depus demisia in august 2010
multumesc:(

Familiile si persoanele singure ale caror venituri se situeaza sub nivelul lunar al venitului minim garantat stabilit prin ordonanta de urgenta au dreptul la un ajutor social , potrivitLegii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat.

Actele necesare pentru obtinerea acestui ajutor sunt urmatoarele:
- cerere si declaratie pe propria raspundere pentru acordarea ajutorului social;
- acte doveditoare privind componenta familiei: carte de identitate, certificatele de nastere ale copiilor, certificat de casatorie, certificat de deces (dupa caz);
- talon de somaj;
- talon de alocatie de stat pentru copil prescolar;
- adeverinta de elev, in care se va specifica daca beneficiaza de alocatie de stat si bursa;
- talon de pensie si decizia de pensie (daca e cazul);
- decizie pentru pierderea capacitatii de munca – gradul I sau II de invaliditate (dupa caz);
- talon de pensie de urmas si decizie in cazul copiilor care au parinti decedati;
- adeverinta de salariu pentru luna anterioara depunerii cererii de ajutor social;
- hotarare de adoptie, incredintare sau plasament (dupa caz);
- actul din care sa rezulte calitatea solicitantului de tutore sau curator (dupa caz);
- acte din care sa rezulte incadrarea in categoria persoanelor cu handicap (dupa caz);
- actul doveditor privind proprietatea, contract de inchiriere locuinta etc. (dupa caz);
- persoanele apte de munca, dar care nu realizeaza venituri, trebuie sa prezinte dovada faptului ca sunt in evidenta Agentiei Teritoriale pentru Ocuparea Fortei de Munca;
- certificat de rol fiscal, eliberat de Serviciul Public de Finante Publice Locale (dupa caz);
- certificat de venituri eliberat de Administratia Finantelor Publice, din care sa rezulte daca realizati venituri din activitati pe cont propriu;
- adeverinta de la Registrul Agricol (dupa caz);
- adeverinta de la primar, din care sa rezulte ca nu beneficiati de ajutor social;
- certificat medical privind incapacitatea de munca (dupa caz);

Ajutorul social se acorda pe baza de cerere si declaratie pe propria raspundere, insotite de actele doveditoare privind componenta familiei si veniturile realizate in luna anterioara depunerii cererii de catre membrii acesteia.

Cererea si declaratia pe propria raspundere insotite de actele doveditoare privind componenta familiei si veniturile realizate de membrii acesteia, se inregistreaza intr-un registru special la primaria comunei, orasului, municipiului sau, dupa caz, a sectorului municipiului Bucuresti in a carui raza teritoriala solicitantul are domiciliul ori, dupa caz, resedinta.

In vederea solutionarii cererii pentru acordarea ajutorului social primarul dispune, in mod obligatoriu, efectuarea anchetei sociale la domiciliul sau, dupa caz, la resedinta solicitantului ajutorului social, pentru verificarea situatiei ce rezulta din datele inscrise in actele doveditoare.
multumesc fff.mult pt raspunsuri ,mikaela